Kadına Dair Herşey

Tel Toka İle Saç Düzleştirme Yöntemi

Tel Toka İle Saç Düzleştirme Yöntemi

Tel toka kullanarak uzun ya da kısa saçlarınızı düzleştirebilirsiniz.

Her bayan saçları ile dikkat çekici ve büyüleyici olmayı hayal eder. Herkes elinden geldiğince ya kuaföre ya da evdeki yöntemlerden yola çıkarak saç bakımı yapar.

Özellikle saçlarına önem veren bayanlar hem yağlarla beslemektedir hem de bir taraftan fön çekerek sürekli bakım yaptığı saçlarını yıpratmaktadır. Zira saçlar hassas olduğundan dolayı, yanmaya ve kırılmaya sebep olabilir.

Bu nedenle evde doğal yöntemlerle saç düzleştirme ile ilgili yazımızdan küçük pratik bilgiler edinerek kendinize yeni bir stil yaratabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Düz Fön Çekmek

Tüm saçların, yakıcı aletlerle fön çekilmesi için çok hassas bir yapısı olduğunu ünlü kuaförler ve saç bakım uzmanları belirtmektedir.

Ancak ‘’saçlarım çok kabarıyor, fön çekmek zorundayım’’ diyen bayanlar için farklı yöntemler de ortaya konulmaktadır. Saçlarınızı yakarak ve kırarak fön çekmek yerine, sadece evdeki küçük yöntemlerle de saçlarınızı yatıştırabilir, hatta yatıştırmakla kalmayıp düz fön bile çekebilirsiniz.

Eski zamanlardan bugüne farklı yöntemlerle kadınlar saç bakımı yapıyorken, saçlarını kabartmak ya da düzleştirmek için tel toka kullanıldığını biliyor muydunuz?

Toka Kullanarak Saç Düzleştirme Yöntemi

Birçok bayan saçlarını her zaman düz görmek ister. Fakat bu, her gün için doğal yöntemlerle mümkün değildir.

Bu nedenle araştırmalar sonucu doğal bir yöntem olan, tel toka ile saç düzleştirme yöntemi bulunmuştur. Şu anda hemen hemen tüm bayanın kullandığı ve pratik olan bu yöntem herkes tarafından memnun kalınan bir yöntemdir.

Saçınızın uzun veya kısa olması tel toka ile saç düzleştirmeye engel değildir. Aksi takdirde kendi kendinize saç düzleştirmeye kalktığınızda, kollarınız yorulabilir ve saçlarınız uzun veya kısa olduğunda iz yapma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Hiçbir çaba gerektirmeyen ve istediğiniz sonucu elde edebileceğiniz, tel toka ile saç düzleştirmek için, sadece birkaç tel tokaya ve bir tarağa ihtiyacınız vardır.

Elbette ki toka ve tarak her bayanın elinde olan malzemelerdir. Artık yapmanız gereken aşağıdaki yazımızdan birkaç taktik almaktır.

tel-tokayla-duzlestirme

Evde Saç Düzleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Saçınızı düzleştirmeden önce her zamanki gibi öncelikle yıkayın ve yatışmasını sağlayın.
 • Biraz da olsa suyunu akıtmak için bez sıkar gibi saçlarınızı sıkın ve fazla olan suyu akıtın. Yalnız havlu kullanırsanız, saçlarınızın olduğundan daha fazla kabarmasına ve elektriklenmesine neden olabilir.
 • 5 dakika bekledikten ve saçlarınızdaki suyu iyice akıttıktan sonra, saçlarınızı tarayınız.
 • Herhangi bir kremden bir miktar elinize alarak, tüm saçınıza eşit miktarda dağıtın. (saçları nemlendirmeye ve daha kolay düzleştirmeye yardımcı olacaktır)
 • Bir miktar krem sürdükten sonra, saç spreyiniz veya saç bakım yağınız varsa ondan da yeterince kullanınız.
 • Bu işlemden sonra saçlarınızı kalınlığına göre dörde veya altıya ayırın. Bir tutamını ayırdıktan sonra diğerlerini ayrı bir şekilde tel tokalarla tutturun.
 • Ayırdığımız saçtan başlayarak, ilk önce saçı tekrar taramalısınız ki sürdüğünüz yağ ve kremler iyice içine işlesin.
 • Her ayırdığınız saçınıza aynı işlemi uygulayarak, saçınızı elinizle yatıştırdıktan sonra tel tokayı sıkı bir şekilde saça geçirmelisiniz. Bu esnada saçlar kurumaya başlarsa, krem yardımıyla tekrardan yatıştırmalısınız.
 • Her saçınıza tel tokaları doğru bir şekilde geçirdikten sonra, işleminizi tamamlamış olursunuz.
 • Tamamladığınız saçlarınızla bir gece boyunca tel tokaları yerinden oynatmadan yatarsanız, saç düzleştirme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz ve doğal saçlar elde edersiniz.
 • Ertesi sabah da aynı naziklikle tokaları yavaşça çıkartın ve çıkardıktan sonra tekrar bakım yağınızı sürerek bir kez düz tarakla(fırçalı tarak kullanmayın) tarayın.

Bir önceki yazımız olan 6 Adımda Uzun Kirpikler başlıklı makalemizde uzun kirpikler ve uzun kirpiklere sahip olmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Tel Toka İle Saç Düzleştirme Yöntemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ