Kadına Dair Herşey

Temiz Bir Mutfağın Önemi

Temiz Bir Mutfağın Önemi

Evin her bölümünün temizliği muhakkak çok önemlidir ancak mutfak, yemek pişen ve yenen yer olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Ayrıca pırıl pırıl bir mutfakta yemek yapmak çok daha keyifli olacaktır. Keyifle yapılan yemekler ise çok daha lezzetli yenecektir. Mutfak temizliği oldukça detaylı ve uzun zaman alan bir iştir. O nedenle mutfak temizliğine başlamadan önce yeterli zamanınız olduğuna emin olmalısınız. Evye, dolaplar, buzdolabı, fırın, ocak gibi bir çok ayrı parça olduğu için adım adım ilerlemek daha pratik olacaktır.

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

İşte size mutfak temizliği nasıl yapılır sorusunun cevapları ve mutfak temizliği püf noktaları:

*Elektirikli aletlerin temizliğinden önce mutlaka fişten çekin.

*Her yüzey için uygun farkı temizlik malzemeleri vardır. Tek bir bez ve temizlik ürünü ile bütün mutfağı temizlemeyi düşünmemelisiniz.

-Ahşap yüzeylerde iz kalmasını istemiyorsanız ahşap temizleyiciler kullanmanız gerekir.

-Ocak üzerindeki yağları temizlerken krem temizleyici ve sünger kullanmanız daha pratik olacaktır.

*Fırınınızı temizlemeden önce en yüksek derecede ısıtıp soğumasını bekleyin. Böylelikle yapışmış ve kurumuş yağlar rahatlıkla temizlenebilir, hatta bir çoğu toza dönüşür.

*Dolaplarınıza ıslak veya nemli bulaşık yerleştirmeyin. Rutubete, neme ve dolaplarda şişmeye neden olabilir. Ayrıca mutfak dolabı yerleştirme örneklerine bakarak en çok malzemeyi en az yer kullanarak nasıl yerleştirebileceğinizi de keşfedebilirsiniz.

*Fayans aralarını, eski bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Temizlik malzemesi olarak su ile seyreltilmiş çamaşır suyu tercih edebilirsiniz.

* Buzdolabı lastiklerini karbonatla ıslattığınız bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Böylece yapışkan özelliğini de kaybetmez.

*Buzdolabı temizliğinden önce tarihi geçmiş ve yenmeyecek ürünleri atın. Daha sonra su karbonat ve sirke karışımı ile temizliğinizi yapabilirsiniz. Bu karşım parlak ve temiz bir dolabınız olmasına yardımcı olacaktır.

*Evye ve lavabo için öncelikle ılık suyu lavabodan akıtın. Böylece gideri açmış olursunuz daha sonra çamaşır suyuna batırdığınız mutfak süngeri ile tüm evyeyi silin. 10 dakika bekleyip ovun ve bol su ile durulayın.

*Temizlik sırasında ellerinizi korumak için plastik eldiven kullanmaya özen gösterin.

*Temizlik malzemelerine karşı alerjiniz varsa veya kokudan rahatsız oluyorsanız eczaneden basit bir maske alabilir ve bunu kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnternetteki 10 Popüler Güzellik Hilesini Test Eden Kadın Ve Sonuçlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Temiz Bir Mutfağın Önemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ