Kadına Dair Herşey

Ter Kokusu Nasıl Engellenir?

Ter Kokusu Nasıl Engellenir?

 

Koltuk altında yer alan ter bezlerinin hareket, ısı gibi nedenlerle sıvı salgılaması durumu beraberinde ter kokusuna neden olabilmektedir. Farklı koşullar, yere, tüketilen besinlere göre ve kişinin ter bezlerinin özeliklerine göre koku oluşumu gerçekleşir. Bu koku özellikle farklı insanların olduğu iş yerleri, kalabalı otobüsler ve benzeri alanlarda sıkıntı yaratır. Hem kişinin kendisini rahat hissetmesi hem de karşıdaki kişi veya kişilerden kokudan dolayı rahatsız hissetmemesi için bu önemli bir konudur. Bu nedenle ter kokusunu önlemek için bazı önlemler alınabilir.

Ter Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapılır?

Ter kokusunun rahatsızlık verici düzeyini azaltmak için bazı günlük tavsiyeler işinize yarayabilir:

  • Kişisel temizliğe önem verin: Terleme sonrasında meydana gelen çoğu problem biriken ter kokusu nedeniyledir. Yani üzerinizde birkaç defa biriken terleme- kuruma durumu koku oluşturur. Bu nedenle de sıcak günlerde her gün olması daha iyi olacak şekilde sık sık duş alabilirsiniz. Eğer şartlardan dolayı duş almaya imkânınız yoksa da özellikle koku yapan ve hava almayan bölgelerinizi temizleyerek rahatsızlık seviyenizi azaltabilirsiniz.
  • Sıcak havalarda kıyafetlerinizi sık değiştirin: Soğuk havada genelde çok terleme görülmediğinden özellikle yaz aylarında gün içinde 1- 2 defa kıyafetlerinizi değiştirebilirsiniz. Özellikle ayaklarınız çok terliyorsa pudra ve yedek çorap da yanınıza alabilirsiniz.
  • Terinizi parfümle kapatmayın: Bu çok sık yapılan ve kokunun daha da ağır olmasına neden olan bir durumdur. Bunun yerine çok sık olmamak şartıyla gün içinde ferah kokulu ve cildinize ağır gelmeyen bir deodorant sıkabilirsiniz.
  • Anti bakteriyel sabunlar: Bazı anti bakteriye sabunlar koltuk altı ter kokusunu önlemek için oldukça etkilidir.
  • Beslenmenizde bazı gıdalardan uzak durun. Terleme ile baharatlı, acılı ve bol sarımsaklı yemeklerin kokusu ortaya çıkınca rahatsız edici olabilir. Özellikle terleyeceğinizi bildiğiniz kalabalık alanlarda en azından bir iki gün önce yememekte fayda var.
  • Stres dengesi sağlayın: bazı terlemenin, nedenleri aşırı stres ve heyecandır. Bu gibi durumlarla baş edebilmek için nefesinizi kontrol edin ve daha pozitif bir ruh hali yakalamaya çalışın.

Ter Kokusu İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

ter-kokusuDeneyimler ve araştırmalar sonucu bazı bitkilerin ter kokusunu önlediği bilinmektedir.  En yaygın bilinen ter kokusunu önleyen bitkiler şunlar:

  • Güvercin ağacı: Kokuya neden olan yüksek pH seviyesini düşürür ve bu şekilde olumlu etki sağlar.
  • Organik sirke: Cildi kuruttuğu için bakteri ve koku oluşumunu engeller. Ancak kullanımında sürüldükten sonra hemen çıkılmamalıdır. Yarım saat beklenmesi tavsiye edilir.
  • Limon suyu ve karbonat: Karbonat koltuk altındaki teri emer ve kokuyu da önlemiş olur. Limon suyu ile bir miktarını karıştırarak sürebilirsiniz.
  • Ada çayı yağı: Ter bezlerini yavaşlatarak kokuyu önlediği bilinmektedir. Bakteriyi önler ve isteğe göre badem yağı ile de kullanılabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde panik atak nedir ve panik atak tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Ter Kokusu Nasıl Engellenir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ