Kadına Dair Herşey

Tırnak Kırılmasının Önlemek İçin Bakım Önerileri

Tırnak Kırılmasının Önlemek İçin Bakım Önerileri

Tırnak Önemli Bir Aksesuardır

İnsan vücudunda tırnak basit görülse de aslında diş kadar önemli bir parçadır. Tırnak çabuk uzar çabuk mikrop kapabilir. Bu yüzden el ve ayak tırnaklarının bakımlı olması önemlidir. Özellikle kadınlar için tırnak çok önemlidir. Adeta bir aksesuar olarak kullanılır. Kadınlar tırnaklarını uzatmayı ve renk renk ojelerle boyamayı severler. Tırnaklarını önemseyen kadınlar da tırnak kırılmalarından nefret ederler. Bu nedenle tırnaklarına iyi bakmalı, tırnak kırılmalarının önüne geçecek önlemleri almalıdırlar. Tırnak kırılmasını önleyen ürünleri ve yöntemleri öğrenmek gerekir.

Tırnak Neden Kırılır?

Tırnak kırılması ve soyulmasının birçok nedeni olabilir. Tırnağın bir yere takılması, darbe alması gibi dış etkilerin yanında tırnağın zayıf olması da bu kırılmalara sebep olmaktadır. Tırnak kırılmasını önlemede, sağlıklı beslenme çok önemli bir yer tutar. Yetersiz beslenme ve kalsiyum eksikliği tırnak kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden A ve C vitaminleri almak gerekir. Su tüketiminin önemi burada da karşımıza çıkmaktadır. Az su tüketimi de tırnağın güçsüzleşmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca tırnak ne kadar uzunsa o kadar kırılma ihtimali artar. Tırnak uzatmak isteyen kişiler, tırnak bakımını ve temizliğini düzenli yapmalıdır. Tırnağa haftada bir bakım yapılması önerilmektedir. Oje kullanımından sonra uygulanan aseton ise az miktarda kullanılmalıdır. Fazla aseton kullanımı tırnağı zayıflatır ve soyulma ve kırılmaya neden olur.

Tırnak Kırılmasının Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Tırnak zayıf ise kırılmaya daha çok meyillidir. Kırılan tırnağa ne iyi gelir ve tırnağın kırılmasını önleyen yöntemleri iyi bilmek gerekir. Bu yüzden alınacak ilk önlem tırnağın güçlendirilmesidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek ilk adımı atmış olursunuz. Biraz limon suyu ve zeytin yağı karışımıyla tırnaklarınıza her gün yapacağınız uygulamayla güçlendirebilirsiniz. Tırnakların haftalık bakımları ihmal edilmemelidir. Tırnak hastalıklarından en tehlikelerinden biri olan tırnak mantarı genelde bakımsızlık sonucunda karşılaşılan bir problemdir. Bazen tırnaklarda beyaz leke oluşumu gözlenir. Bunun sebebi çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Tırnaklara bakım yapmanın bir diğer yolu da nemlendirici kullanmaktır. Tırnaklarınız zayıf ise her gün tırnaklarınıza nemlendirici sürmeniz tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Parlayan Patatesler: Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Harika Deney başlıklı makalemizde çocuklarla yapılan bilimsel deneyler hakkında bilgiler verilmektedir.


Tırnak Kırılmasının Önlemek İçin Bakım Önerileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ