Kadına Dair Herşey

Tırnak Yeme Alışkanlığı Ve Önleme Yolları

Tırnak Yeme Alışkanlığı Ve Önleme Yolları

Onikofajya olarak da adlandırılan tırnak yeme alışkanlığı pek çok kişide karşı karşıya kalınan rahatsızlıklardan biridir. Kontrol bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk olarak da adlandırılan tırnak yeme alışkanlığı her yaş aralığında ortaya çıkabilmektedir.

tırnak yeme alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda %30 oranındayken, ergenlik çağında olan gençlerde %45 oranındadır. Yetişkinlerde tırnak yeme alışkanlığı %29 oranındadır.

Tırnak yeme alışkanlığı ilerleyen dönemlerde azalarak devam eden bir rahatsızlıktır. Tırnak yiyen kişilerde tırnak derisi zarar görmekte ve çeşitli enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Meydana Gelir?

Tırnak yeme alışkanlığı sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerde tırnak yeme alışkanlığı sinirlenmeye bağlı olarak gelişirken bazı kişilerde heyecana bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak yeme alışkanlığı sebepleri

Bazı kişilerde meydana gelen tırnak yeme alışkanlığı ise sadece obsesi kompulsif bozukluk nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Tırnak yeme alışkanlığı önleme yolları çeşitlilik göstermektedir.

Tırnak yeme alışkanlığı önleme yollar

  • Tırnak yeme alışkanlığını önlemek için en çok kullanılan yöntem tırnak yemeyi engelleyen ürünler kullanmaktan geçmektedir. Tırnak yemeyi engelleyen ojeler çok kullanılmaktadır. Bu ojeler barındırdığı kimyasallar nedeniyle acı bir tat içermekte ve kişilerin tırnaklarını yemesini büyük ölçüde engellemektedir.
  • Tırnak yeme alışkanlığının önüne geçmenin bir diğer yolu manikür yaptırmaktır. Manikür yaptırıldığında tırnaklar bakımlı ve ojeli bir görüntüye kavuşur. Tırnaklarınızın bakımlı olması tırnak yemenizin önüne geçebilir. Tırnakların kötü görüntüsü rahatsızlık vereceği için tırnak yeme alışkanlığı ortadan kalkabilir.

Manikür

  • Takma tırnak kullanımı da tırnak yeme alışkanlığını önlemektedir. Takma tırnaklar sayesinde tırnak yeme alışkanlığını gerçekleştiremeyeceğinizden dolayı takma tırnaklar tırnak yeme alışkanlığını önleme yolları arasında yer almaktadır.
  • Tırnak yeme alışkanlığınızın devam etmesi halinde bir psikiyatri polikliniği ile görüşerek gerekli bilgi ve eğitimi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adet Düzensizliği Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde doğum kontrol hapları, günlük kalori yakımı ve Menstüral dönemler hakkında bilgiler verilmektedir.


Tırnak Yeme Alışkanlığı Ve Önleme Yolları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ