Kadına Dair Herşey

Tiroid Hastaları Bebek Sahibi Olabilir Mi?

Tiroid Hastaları Bebek Sahibi Olabilir Mi?

 

Tiroit Bebek Sahibi Olmasına Engel mi?

Anne adaylarının sağlığı ve bebek sağlığı için tiroit hormonlarının gebelik dönemi boyunca takip edilmesi gebelikten sonraki dönemlerde de kontrol altında tutulması gerekmektedir. Gerek genetik etkenler gerekse stres, yorgunluk, çevre kirliliği ve sağlıksız beslenme gibi çevresel sorunlar gebeliği etkileyen ve doğurganlığı azaltan durumların başında gelmektedir. Buna bağlı olarak tiroit hormonlarının değişimleri de gebeliği etkileyen sorunlar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Tiroit Hormonunun Gebeliğe Etkisi

Tiroit hormonları başta cinsiyet hormonları olmak üzere birçok hormon ile etkileşim halindedir. Kadınlarda yumurtalıkların erkeklerde de testisin doğru bir şekilde çalışması ve işlevlerini yerine getirmesi için tiroit hormonlarının normal seviyelerde bulunması gerekmektedir. Aksi durumda ise tiroit hormonları gebeliği olumsuz şekilde etkileyecektir.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki tiroit hormonları hem erkekte hem de kadında doğurganlık oranlarını oldukça etkilemektedir. Normal seviyeden az olan tiroit hormonları kısırlık sorunu oluşturacağı gibi aynı zamanda erken doğum ve düşük yapma gibi durumları da beraberinde getirmektedir. Tiroit hormonlarının hamileliğe etkisi erkelerde % 30 oranında olurken kadınlarda % 35 oranında olmaktadır.

bebek-sahibi-olmak

Hipotiroidi

Tiroit hormonlarının az çalışmasından kaynaklanan bu durumda tiroit bezleri oldukça zarar görmekte ve tiroit bezinin performansı düşerek tiroit hormonları gebeliği etkiler mi sorusuna, evet cevabını verdirmektedir. Sebepsiz yere vücut kendi dokularına yabancılaşır ve dokular ile bir savaşa girer. Dokuları vücuttan dışarı atmak için uğraşan bağışıklık sistemi tiroit bezlerinde hasar meydana getirir ve sonucunda ise iltihap gibi durumlar oluşur.

Tiroit kadınların gebe kalmasında etkili olabilir fakat bu sorun tek başına etkili de olmayabilir. Bu sorunun yanı sıra kadınlarda kısırlık sebebi var ise tiroit daha fazla etkilenecek ve diğer kısırlık belirtilerini daha da yükseğe çıkartacaktır.

Hipertiroidizm

Hipertirodizm hormonların çok çalışmasından kaynaklanan sorundur. Bu sorun kadınlarda erkeklere oranla 10 kat daha fazla görülmektedir. Tiroit hormonlarının yüksek olması gebe kalınmasını engelleyeceği gibi aynı zamanda gebe kalınsa dahi bebeğin düşük olmasına neden olacaktır. Sağlıksız bir şekilde ve çok kısa zamanda aşırı kilo kayıplarının yaşanması hamile kalamama durumuna neden olacaktır. Ayrıca halsizlik, sinirlilik, ellerde titreme, hızlı kalp atışı, gözlerin öne fırlaması, sıcağa karşı aşırı hassasiyet, saç dökülmesi adet düzensizliği, adet olamama, ciltte incelme gibi etkiler görüldüğü zaman ise mutlaka tiroit hormonlarının değerlendirilmeye alınması gerekmektedir.

Tiroit hormonlarında düzensizlik görüldüğü üzere hem hamile kalınmasını hem de hamilelik sırasında anne ve bebek sağlığını etkilemektedir. Bu yüzden dolayı da gebelik döneminde tiroit kontrolü oldukça önemli olmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde diş fırçalama tekniği ve diş fırçası hakkında bilgiler verilmektedir.


Tiroid Hastaları Bebek Sahibi Olabilir Mi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ