Kadına Dair Herşey

Topuk Dikeni Ağrısı Ve Kuru Üzümle Bitkisel Tedavisi

Topuk Dikeni Ağrısı Ve Kuru Üzümle Bitkisel Tedavisi

Topuk dikeni nedir sorusunun cevabı tıbbi olarak, ayağın altında yer alan tendonların birinin kısalması sonucu ortaya çıkan ağrılı ve yaşam kalitesini düşüren bir durum olarak açıklanabilir.Ayağın yaylanmasını ve hareketini sağlayan tendonlardan birinin kısalması sonucunda ortaya çıkan topuk dikeni rahatsızlığı nedeniyle duruş bozuklukları, topallama, topuk ağrısı nedeniyle adım atamama gibi belirgin sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

topuk-dikeni-tedavisi

Ayaktaki Ağrının Topuk Dikeni Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sürekli yürümek, ayakta uzun süre durmak, ayak ve bacakların kullanıldığı sporlar ile uzun süre uğraşmak ayak ağrılarına sebebiyet verebilir. Her ayak ağrısında topuk dikeninin varlığından söz edilemez.

Yaygın topuk dikeni belirtileri, sabah yataktan kalkınca, otururken ayağa kalkınca birkaç adımda beliren ağrı olarak kendini gösterebilir. Yeni spora başlayanlar, yeni ayakkabı alanlar, hızlı kilo alanlar ayak tabanlarında topuğa doğru yayılan şiddetli ağrı hissediyorlarsa topuk dikeninin varlığından söz edilebilir.

Topuk Dikeni Tedavisinde Yapılması Gereken Egzersizler

Topuk dikeninde ayak hareketlerini destekleyen tendonlardan birinin kısalması ve gerilmesi durumunun tekrar eski halini alması için evde de yapılan basit topuk dikeni egzersizleri bulunmaktadır.

Ayakta ya da otururken ayak altına alınan silindir yapılı bir nesnenin ayak tabanıyla ileri ger hareketle gezdirilmesi, tendonların yumuşamasına ve tekrar eski halini almasına destek olacaktır. Tendonların gerilmesini sağlayan ayak egzersizleri de onların esnekliğini geri kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Egzersizlerin yanında ortopedik tabanlık kullanımı ile basma hareketinin doğru yapılması ile ağrıların azalması, tendonların eski esnekliklerine kavuşması sağlanabilmektedir.

Topuk Dikeni Rahatsızlığı İçin Önerilen Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sadece üç gün boyunca uygulanan kuru üzüm kürü ile topuk dikeninden kurtulabilirsiniz. Çekirdekleri ile ezdiğiniz kuru üzümleri bir tülbent yardımı ile topuk kısmınıza gece yatmadan bağlayın ve bu kürü üç gün uygulayın.

Topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemi olarak kantaron yağı, papatya yağı, çörekotu yağı gibi doğal yağlar ile masaj yapmanız da ayak tabanındaki tendonların gevşemesine ve eski formuna kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diş Hastanelerinde En İyiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Topuk Dikeni Ağrısı Ve Kuru Üzümle Bitkisel Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ