Kadına Dair Herşey

Tükenmez Kalemlerin Kapağındaki Delik Ne İşe Yarar?

Tükenmez Kalemlerin Kapağındaki Delik Ne İşe Yarar?

 

Herkes tükenmez kalem kullanır.Peki hiç fark ettiniz mi bilmiyoruz.Tükenmez kalemlerin kapaklarının ucunda bir delik yer alır.Ama o öyle sadece bir delik değil.Yüzlerce çocuğun belki de hayatını kurtaran bir ayrıntıdan bahsediyoruz.

1991 yılında kalem üreticisi olan BIC Şirketi,halkın çoğunun fark edemediği bir tasarım değişikliğine gitti.Şirketin ürettiği kalemlerin kapaklarının ucunda bir delik yer alıyordu.O zaman halkın bu çok dikkatini de çekmedi ancak bu tasarım değişikliği ile birlikte sadece çocukların değil bizlerin de hayatını kurtaran bir önlem olarak sunuldu.

Özellikle küçük yaştaki çocuklar,ellerine her aldıkları eşyaları ağızlarına götürmeye bayılırlar.Onları ısırmak ve yemek isterken,bu kalem kapaklarının küçük çocukların boğazlarına gitme ihtimali de oldukça yüksektir.Aslında sadece çocuk olarak düşünmeyin,biz büyükler de bir işe konsantre olduğumuzda elimizdeki kalemi apzımıza götürebiliyoruz.Ve bu nedenle dünya üzerinde yüzlerce çocuk ve yetişkin insan boğulma tehlikesi geçirebiliyor.

İşte bu boğulma tehlikesi yaşandığında,kapağı yutan kişi,kapağın ucundaki delikten nefes alabilsin diye bu detay düşünülmüş.BIC şirketi bu detayı ekledikten sonra diğer kalem şirketleri de bu detayı tasarımlarına ekleyip,ürünlerini bu şekilde üretmişler.

Bir önceki yazımız olan Düğmelerle Yapılmış Harika Eşyalar başlıklı makalemizde eski düğmeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Tükenmez Kalemlerin Kapağındaki Delik Ne İşe Yarar? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ