Kadına Dair Herşey

Tüm Yönleriyle Doğal Cilt Bakımı,Temizliği Ve Yüz Maskesi

Tüm Yönleriyle Doğal Cilt Bakımı,Temizliği Ve Yüz Maskesi

Cilt Bakımı denildiğinde aslında 3 temel faktörün üzerinde durmak gerekiyor ki bu da cilt temizliği ve bakımında altın kural haline geliyor.Cildi temizle,koru ve iyileştir.Peki bu işlemleri doğal yöntemlerle ve hatta evimizde nasıl uygularız?Cilt temizliği nasıl yapılır,cildimizi nasıl canlı ve parlak yapabiliriz sorularının tüm cevabı bu yazımızda..,

Cilt Temizleme 

Her şeyden evvel cildimizi sabah ve akşam olmak üzere günde kere,cildimize uygun bir nemlendiriciyle temizlememiz gerekir. Geceleri saat 11:00 ile 04:00 arasında cildimizde hücre yenileme sirkülasyonu gerçekleşmektedir.Bu da ciltte toksin atımına sebep olmaktadır.Tabi bu toksinlerin atılımı neticesinde, toksinler cildimizde birikmeye başlayacaktır.Şayet cilt temizliğimizi aksatırsak,cildimizde biriken bu toksinler siyah nokta,akne,sivilce problemlerinin başlamasına neden olacaktır,gözenekler irileşecektir. Bu yüzden de cilde uygun nemlendiriciyle bu temizliğin yapılması şart.Tabi bu sabah ve akşam temizliğinde özellikle geceleri temizlik çok daha önemli bir hal alıyor.Keza gün boyu dış faktörlere,serbest radikallere maruz kalan ciltte gözeneklerin tıkanması daha çok olacaktır.

Cildi Koruma Ve İyileştirme

Cildimizin savunma mekanizmasını kuvvetlendirmek,cildimizi dış faktörlere karşı korumak,güneş zararlı etkilerinden cildimizi korumak için,yaz kış güneş koruyucu kreminizi kullanın. Cildimizi onarıp,iyileştirmemiz gerekiyor ki bu da akşamları oluyor.Cilt yenileme işlemleri akşamları olması nedeniyle, temizleme işlemleri sonrası gece kreminizi, serumunuzu uygulayın.

Haftalık Cilt Bakımı Yapılışı

Karma bir cilde sahipseniz,köpük tarzı temizleyici sizin için daha uygun olacaktır.Çok fazla germe veya kurutma yapmadığı için,sonuçları da oldukça tatminkar olacağı için köpük tarzı temizleyici kullanabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz, jel tarzı temizleyici sebumu dengelemesi nedeniyle daha uygundur. Kuru cildiniz varsa,o gerginliği hissetmemek,pullanma hatta kızarıklık olmaması için süt ya da krem tarzı temizleyici tercih edebilirsiniz.

Cilt temizliğinde daha etkili sonuç almak isterseniz cilt temizleme cihazı tercih edebilirsiniz.Şayet temizleme cihazıyla cilt temizliği yapacaksanız, cihazın başlık kısımına koyacağınız jel,köpük ya da krem tarzı temizleyiciyi önce suratınıza noktalar halinde temas ettirin.Ardından dairesel hareketlerle cihazı yüzünüzde gezdirin.Masaj yapar gibi kullanacağınız cihaz,kan dolaşımınızı da harekete geçirecektir.Cilt temizleme cihazınız yoksa; elinize alacağınız temizleyiciyi yüzünüzde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi göz çevresine getirmeden uygulayın.

Temizleme işleminin ardından peeling maske uyguluyoruz.Yine temizleme işleminde olduğu gibi yağlı ya da karma ciltler granüllü,kuru ciltler ise granül içermeyen peelingler tercih etsinler.3 ya da 4 dakika yeterli olacak şekilde,haftada 2 kez peeling yapmanız çok doğru sonuçlar almanıza neden olacaktır.Peeling ardından cildi yıkayıp arındıralım ve maske işlemine geçelim.

Kil ve Nem Maskesi 

Şimdi maske işlemine geçiyoruz.Kil maskesi ve nem maskesi uygulaması yapacağız.Şayet cildinizin neme ihtiyacı varsa her ikisini de yapabilirsiniz.Öncelikle kil yüz maskesini yapacağız.Kil maskesini elinize aldığınızda öncelikle tampon hareketlerle elinizde genişlemesini,yayılmasını sağlayın.Böylelikle akışkan olacağından etkisini daha uzun göreceksiniz.Aksi takdirde daha kalın bir yapıyla maskeyi yüzünüze yedirmek istediğinizde, topak topak bir hal alabilir.İnce tabaka halinde sürmeniz durumunda maskenin kuruması ve gözeneklere erişmesi daha kolay olacaktır.Yine maskeyi eşit şekilde sürebilmek adına fırça kullanmanızı tavsiye ederiz.Kil maskesi yaparken kesinlikle göz çevrenize getirmemeye özen gösterin.Nem maskenizin göz çevresine gelmesinde,kemik bölgesine kadar bir sakınca yoktur.Bıyık bölgesi de dahil olmak üzere nem maskesini uygulayabilirsiniz.Her iki maskeyi de 15 dakika cildinizde bekletin ve ardından duru suyla yıkayınız.

Tonikleme İşlemi Ve Göz Çevresi Bakımı

Tonik bilinenlerin aksine özel bir sıvı değildir.Kireçli suyun yüzümüzde bıraktığı kalıntıları temizlemek,gözeneklerin daha iyi açılmasını sağlamak içindir.Bu noktada bu tonikleme işini, içerdiği mineral nedeniyle soda olarak tercih edebilirsiniz.Soda ile yüzünüzün her yerini temizleyebilirsiniz.Ardından mercimek tanesi kadar göz çevresi kreminizi parmağınıza alıp uygulayın.Göz çevrenizi sürmenizin ardından son olarak nemlendirici ile cilt bakımı işlemimizi bitiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kalıcı Bronzluk İçin Evde Bronzlaştırıcı Yağ Tarifi başlıklı makalemizde bronzlaştırıcı tarifi ve kalıcı bronzluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Tüm Yönleriyle Doğal Cilt Bakımı,Temizliği Ve Yüz Maskesi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ