Kadına Dair Herşey

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Tüp bebek tedavisi doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en sık başvurduğu tedavi yöntemidir. Bebek sahibi olmak her çiftin hayalidir. Uzun süre çocuk sahibi olamayan çiftler hamile kalamama nedenleri ile ilgili muayene olmaktadır. Sperm azlığı, tüplerin tıkalı olması gibi kadından veya erkekten dolayı meydana gelen birçok sebep doğal yollarla hamile kalmayı engellemektedir. Bu durumda kişiler sıklıkla alternatif üreme yöntemleri arasında tüp bebek tedavisini tercih etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Uygulanması

Çiftlerden hem kadın hem erkek doğal yollarla hamile kalmayı engelleyen kısırlık sebepleri konusunda muayene olurlar. Yapılan test ve tahlil sonuçlarına göre tedavi yöntemi seçilir. Tüp bebek tedavisinde kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermler, laboratuar ortamında döllenir. Döllenen yumurtalarda embriyo elde edilir. Elde edilen embriyo, laboratuar ortamında belli bir büyüklüğe ulaşır. Bu aşamadan sonra embriyo anne rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisi sonucunda çocuk sahibi olan birçok çift bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile gebelik tıpkı normal gebelikler gibi ilerlemektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Süresi

tup-bebek-yapma

Özellikle yaşadığı şehrin dışında tüp bebek tedavisi görecek olan kadınlar, bu sürecin ne kadar süreceğini merak etmektedir. Tüp bebek tedavisinde ilk aşama genellikle bir gün sürmektedir. Sonraki süreç için ikinci randevu alınır. Bu süreçte yaklaşık 15 gün sürmektedir. Üçüncü aşamada yapılan yumurta toplama işlemi yarım saat sürmektedir. Embriyo transferi için yumurta toplama işleminden 2 veya 3 gün sonra tekrar tedavi merkezine gitmeniz gerecektir. Bu aşamadan sonra son aşama yani 12 gün sonra gebelik testi için tekrar tedavi merkezine gitmeniz gerekir.

Eğer yaşadığınız şehir dışında bir şehirde tedavi görüyorsanız gebelik testi için herhangi bir sağlık kurumuna da gidebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Uygun Zaman

tup-bebek-tedavi

Kadın doğum uzmanları, özellikle yeni evli çiftlerin 1 yıl boyunca doğal yollarla çocuk sahibi olmayı denemelerini önermektedir. 1 sene veya daha uzun sürede doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerde, nedenler araştırılmaktadır. Özellikle kısırlık nedeniyle gebe kalamayanlar için doktorlar tüp bebek tedavisine başlamayı önermektedir. Eğer doktorunuz tüp bebek tedavisine başlanmasını gerekli gördüyse en kısa zamanda tedaviye başlamak gerekmektedir.

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurta kalitesi düşmektedir. Üstelik kadın ve erkeklerin yaşları ilerledikçe doğal yollardan çocuk sahibi olma ihtimali de azalmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde kadının yumurta kapasitesi oldukça önemli bir etkendir. Kadınlarda 35 yaşından sonra yumurta kapasitesi azalmaktadır. Tüp bebek tedavisi düşünen çiftlerin özellikle 35 yaşın altında olmaları, tüp bebek tedavisinden başarılı sonuç alma ihtimalini yükseltmektedir.

Kadın doğum uzmanlarına göre genç yaştaki çiftler çocuk isteğinden 1 yıl sonra ileri yaşlardaki çiftler ise doğal yollarla çocuk sahibi olamadıktan 6 ay sonra tedavi için gerekli işlemlere başlamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Folik Asidin Önemi başlıklı makalemizde gebelik, hamilelik ve vitamin hakkında bilgiler verilmektedir.


Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ