Kadına Dair Herşey

Hazır mıyız?Türk Dizisi Senaryosu Yazıyoruz

Hazır mıyız?Türk Dizisi Senaryosu Yazıyoruz

Şimdi kime sorsanız yok ben dizi izlemiyorum arkadaş,yabancı dizilere takılıyorum işte birkaç tane beğendim var,onları izliyorum der.Ama sorsan,Asla Vazgeçmemdeki tüm olayları eleştri yapa yapa anlatır.Aslında kurtulamıyoruz.Saçma sapan da gelse,bu dizilerde her ne yapıyorlarsa izlemekten de vazgeçemiyoruz.Artık bu kadar tutmalarındaki sebep,yahu ne saçma dedirtmeleri mi,o şatafatlı hayatları izlemeyi mi istiyoruz çözemedik ama bir şekilde hayatımıza girdikleri kesin.Hepsinde de benzer konular,benzer hayatlar.Klişeler hiç dinmiyor.Dinecek gibi de durmuyor.İşte bu klişelerden hareketle,biz neden yazmıyoruz bu dizileri.Buyrun size bir Türk dizisi yazmanız için gerekli olan kriterler..

Ver hüznü,ver ajitasyonu

dram-dizi

Bakınız drama karşı zaafımız var bizim.Gerçek hayatta buna ne kadar tepki verebiliyoruz bilmiyorum ama o dizilerde yetimhanelerde büyüyen çocuklar,anneleri,babaları ayrı kızların hayatla savaşları,babası ölen çocuğun tek başına zaferi.Halkımız seviyor bunları.Dramı vereceksin bu ilk kural

Aşiretler

asiret-dizi

Geleneksel ama aşiretin ileri gelenleri hep yurtdışında,en havalı kızlarla.Modern hayata uyum sağlamış aşiret olacak.Burada entrikalar,çekişmeler hayatta bitmez.Çok iş çıkar buradan size.Aman efendim bu buna şunu dedi,o orda nasıl güldü der,en az iki bölümü kurtarırsınız.Tek bir bakışla çıkan kavgayla yarım saat süren kavga çıkan diziler var piyasada.

Hastaneler

hastane

Yakışıklı boylu poslu bir doktorun olacak.Sonra o doktor hiç sinirlenmeyecek hastalara.Hep gülecek,en zor hastayı hayata döndürecek,döndüremediklerine yoldaş olacak.Normal bir dizi çekiyorsan da en az bir kere hastaneye yolun düşecek.

Aldatma

aldatma

İhanet olacak bir dizide.O ihanet de epeyce bir süre gizli olacak.Diğerleri kuşkulanacak,anlar gibi olacak ama Aaa ne salakmışım,hiç öyle şey olur muymuş deyip,sonra konu kapanacak.Sonra bir daha anlaşılır gibi olup,ortam gerilecek öyle gidecek gelecek.

Zenginlik

zengin

Ya sonradan zengin olacak,ya doğuştan olacak bir şekilde o zenginlik olacak.Uşaklar,bahçıvanlar havada uçuşacak.Evdeki hizmetlilerin hayatıyla,zenginlerin hayatı iç içe geçecek.Fakirle zengin aşık olacak,zengin batacak,fakir zengin olacak,sonra hepsi fakir olacak.Ardından zengin olup bitecek.Tabi zenginseniz öyle işle güçle ilgilenmeyeceksiniz.Onun çöpü bunun kılı derken hayatı goy goyla geçireceksin.

En az bir kötü,bir iyi karakter

kotu

Ama öyle böyle değil.İyisi çok iyi,kötüsü çok kötü olacak.İyiyle kötünün mücadelesi mutlaka olmalı.

Ortaya çocuk

cocuk dizi

Bu çocuk herşeyden etkilenecek.Yeri gelince vakur yeri gelince de toparlayıcı olacak.Öyle oyuncaklarla moyuncaklarla,atlamayla zıplamayla işi olmayacak bu çocuğun.Ortalığı toparlayacak,yaşından büyük işler yapacak.

Ölüm konusu

lum

Ana karakteri en az bir kere ölümün kıyısına getirecen ordan döndürücen.Öldürüyorsan da cenaze sahnesiyle bir bölümü yicen.

Sadece buradakileri bir bölüm yapsanız sezonu çıkarttınız.Gelsin ödüller.Haydi başarılar..

 

Bir önceki yazımız olan Sabahları Uyanamayanlara Yatağı Terketmenize Yardımcı Olacak 9 İpucu başlıklı makalemizde günaydın ve güne başlamak hakkında bilgiler verilmektedir.


Hazır mıyız?Türk Dizisi Senaryosu Yazıyoruz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ