Kadına Dair Herşey

Türkiye’de Kadın Olmak

Türkiye’de Kadın Olmak

Kadınlar hayatlarının her dönemlerinde zorlu yollardan geçiyorlar. Narin ve duygusal yapılarından dolayı zayıf karakterli gibi görülseler de aslında kadınların içerisinde bir erkekte olandan çok daha fazla güç var. Kadınlar bilinenin aksine kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran, sorumluluk sahibi ve bilinçli varlıklar. Fakat fiziksel olarak zayıflıkları, çoğu zaman kadınların önüne çeşitli ve birbirinden farklı birçok sorun çıkarıyor. Bu sorunlar ile fazla karşı karşıya kalmış olan kadınlarımız zihinsel olarak yorgun düşüyor ancak ayakta kalmayı da başarıyorlar. Peki ülkemizde kadın olmanın en büyük zorluğu ne? Sorunun cevabı son derece basit. Devamlı olarak kadınların erkekler ile eşit olduğu bilincini fark ettirmeye çalışmak kadınlarımızın öncelikli sorunları arasında yer alıyor. Ezilmemek için her daim dişleri ve tırnakları ile saldırılara karşı kendilerini koruma altına almış bulunan kadınlarımız, bu zorluklar içinde evlatlarını en güzel şekilde yetiştirmek ve para kazanmak için de canla başla çalışmaktadır.

turkiyede-kadin-olmakBugüne kadar hiçbir kadının bir erkeği taciz ettiğini duydunuz mu? Karanlık bir sokakta yürürken erkeklerin tedirgin olduğunu hiç duydunuz mu? Yalnız başına taksiye, minibüse binerken çekinen ve plakaya bakan erkek olduğunu hiç gördünüz mü? İşte maalesef kadınlar tüm bunlar ve çok daha fazlası ile her gün her saat her saniye baş etmeye çalışıyor. Kadınlar araç kullanırken bile yandaki aracın tacizine uğruyor.

Kadının ne giydiğine, nasıl yürüdüğüne dahi dikkat etmesi gerekir ki dikkat çekmesin. Ancak ne yazık ki kadının tüm bu konularda yasal bir yaptırım olarak da bir yardımcısı yok. Kadının uğradığı şiddet sonucunda zanlının serbest bırakılması, hafifletici sebepler (!) ile cezasının azaltılması gibi sonuçlar ise yüzsüzlüğün daniskası. Tecavüze uğrayan bir kadın için “mini etek giymişti” yorumunun cezayı hafiflettiğini biliyorsunuz değil mi? Artık bu toplumun devletinin sapık zihniyetlerin önünü bu tür saçma yaklaşımlarla önünü açmaması gerekiyor. Toplum olarak ellerimizi vicdanlarımıza koyarak düşünmemiz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Aslında Daha Güçlüyüz başlıklı makalemizde kadın olmak ve kadınların problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Türkiye’de Kadın Olmak Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ