Kadına Dair Herşey

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dudakta bazı sebeplerden ötürü uçuk çıkmaktadır. Uçuk ağız yarasına benzemekte ve şişkin bir yapıda olmaktadır. Stres, korku, hastalık gibi sebeplerden kaynaklı olarak oluşan uçukların tedavisi farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Uçuk tedavisinde özellikle bitkisel ürünler tercih edilerek bölgenin tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Uçuk Tedavisi

Uçuk Tedavisinde Andızotu Kökü

Bir miktar suyun içine andızotu kökü ekleyerek, kökü haşlamalısınız. Suda haşladığınız kökleri ocaktan aldıktan sonra bir süre suda bekletmelisiniz. Daha sonra karışımı bir süzgeç yardımıyla süzün ve bölgeye karışımı sürün. Yaptığınız bu bitkisel tedavi sayesinde hem uçuk tedavi edilecektir. Hem de bölgedeki yanma ve kaşıntı hissi de giderilmiş olacaktır.

Uçuk Tedavisinde Andızotu Kökü

Uçuk Tedavisinde Elma

Elma da uçuk tedavisinde kullanılan bitkisellerden bir tanesidir. Elma kabuklarını soyduktan sonra bir miktar suda kaynatmalısınız. Daha sonra haşladığınız elmaları ezerek uçuk olan bölgeye uygulamalısınız. Bu sayede bölgedeki mikroplar öldürülecek ve uçuk tedavisi yapılmış olacaktır.

Uçuk Tedavisinde Elma

Uçuk Tedavisinde Lavanta Yağı

Uçuk tedavisinde farklı sebzeler, meyveler ve bitkisel yağlar kullanılabilir. Uçuk tedavisinde kullanılabilecek yağlardan bir tanesi de lavanta yağıdır. Yarım çay kaşığı lavanta yağını, yarım çay kaşığı kadar nane yağı ile karıştırmalısınız. Daha sonra hazırladığınız yağ karışımı içine yarım çay bardağı su ekleyerek, karıştırmalısınız. Karışım hazırlarken kullandığınız suyun ılık olması önem taşımaktadır. Daha sonra bir pamuk yardımıyla hazırladığınız karışımı uçuk yaptığınız bölgeye sürmelisiniz. Bu sayede uçuk yumuşatılarak, yanması alınacaktır. Bu karışımla birlikte hem uçuğun acısı alınacaktır. Hem de uçuk tedavi edilmiş olacaktır.

Uçuk Tedavisinde Lavanta Yağı

Uçuk Tedavisinde Papatya

Uçuk tedavisinde kullanılabilecek olan etkili bitkisellerden bir tanesi de papatyalardır. Bir tutam papatyayı bir miktar suda kaynatmalısınız.  Bu karışım yumuşak ve naif bir karışım olacaktır. Hazırladığınız papatya karışımını günde dörder defa uçuk bölgesine sürerek, uçuk acısının alınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca papatya tedavisine devam ederseniz birkaç güne uçuk tedavisi de yapılmış olacaktır.

Uçuk Tedavisinde Papatya

Uçuk Tedavisinde Isırgan Otu

Bitkisel tedavide çok sık kullanılan bitkisellerden bir tanesi ısırgan otu uçuk tedavisinde de kullanılmaktadır. Bir tutam ısırgan otunu bir miktar suyla kaynatarak, suyunu bir pamuk yardımıyla uçuk bölgenize sürmelisiniz. Bu sayede hem uçuğun acısı alınmış olacaktır. Hem de uçuk tedavi süreci başlatılmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saç Bakımında Kullanılan Bitkisel Yağlar başlıklı makalemizde sac bakımı, Saç Bakımında Ardıç Yağı ve Saç Bakımında Jojoba Yağı hakkında bilgiler verilmektedir.


Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ