Kadına Dair Herşey

Ülser Ve Tedavisi

Ülser Ve Tedavisi

 

Ülser Hastalığı

Ülser: mide içerisindeki çeşitli sebeplerle midede oluşan yaralardır. Midede ekşime, yanma, ağrı ile kendisini hissettirir. Ülserin oluşmasında en önemli sebep helkobakter pilori dediğimiz mikrop çeşididir. Midenin iç tabakası bütünlüğünü sağlayan koruyucu faktörlerin dengesinin bozulması ise diğer bir sebeptir. Midede içerisindeki bu dengenin bozulmasında çeşitli sebepler rol oynar. Bunlar içilen bazı ilaçlar ( aspirin, romatizma ilaçları gibi ), alkol ve sigara kullanımı da ülseri oluşturan faktörlerdendir. Sigara kullanımı ülser olasılığını ve bunun ile birlikte oluşabilecek komplikasyon riskini arttırır.

Ülser Tedavisi

Ülserin tedavisi, genel olarak rahatsızlığın nedenine olmakla birlikte, helicobakteri enfeksiyonunun olduğu zamanlarda antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir. Bu antibiyotik tedavisi iki hafta sürerek midedeki bakteri temizlenmektedir. Eğer ülser kullanılan aspirin ya da ağrı kesici ilaçlardan ötürü oluştuysa, tedaviye yardımcı olmak açısıyla aspirin dozunun azaltılması gerekmektedir. Her ağrı kesici midede aynı etki yaratmaz. Etkileri farklı olduğu için ağrı kesiciler mideye zararı en az olacak şekilde olan ilaçlarla değiştirilmeli ya da bu ilaçlar doğrudan kesilmelidir.

Eğer ülser sebebi helicobakter pilori değil ise proton pompa inhibitörü denilen ilaçlarla tedavi edilmelidir. Mideye asit salgılayan pompayı etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Ülserin tedavisi bazen kendiliğinden gerçekleşebildiği gibi sağlık için risk taşıyan  komplikasyonlara sebep olabilir. En fazla görülen komplikasyon kanamadır. Kanama kendisini siyah dışkı ve kanlı kusma ile  kendisini belli eder. Ani kanama olduğu zamanlarda tansiyon düşüklüğü ile halsizlik, solgunluk ve bayılma görülebilir.

Bazen mideyi geçip delerek derin yaralar oluşturabilirler. Mide kanamasıyla kendini gösteren bu yaralara acil müdahale ve ameliyatla tedavi edilir. İyileşen bu yaralar bazı durumlarda mide çıkışında darlıklara sebep olurlar ve bu darlıklar endoskopik veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Ülser Tedavisinde Bitkisel Çözüm

ulserÜlserin tedavisinde bitkisel çözümde uygulanabilir. Bunları bazı bitkilerle örneklendirelim.

Meyan Kökü: Mayan kökünde bulunan karbenoksolen sodyum ve  glisirutenik asit ülsere yararlı etkiye sahip olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Mayan kökünin içerisindeki bazı maddeler kullanılan ilaçlarda da vardır.

Araştırmalarca meyan kökünün mide ülserinin midede yayılmasını ve ülserin büyümesini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Onikiparmak bağırsağı ve mide ülseri görülen kişilerde günde 200 – 600 mg. lık kapsüller önerilmektedir. Kullanım süresi 4 ya da 6 haftayı geçilmemektedir. Bilinçsizce kullanılan meyan kökü olumsuz etkilere neden olabilir. Fazla dozda ve 6 haftadan fazla kullanılan meyan kökü toksit etkilere yol açabilir. Potasyum kaybına neden olan meyan kökü kullanan kişilerin potasyum zengin besin de tüketmeleri gerekir. Kalp ritmi bozukluğu, yüksek tansiyon, karın ve baş ağrısına neden olur. İdrar çözücü, kalp ve tansiyon ilacıyla kullanılmamalıdır. meyan kökünü tedavi amacıyla kullanan kişilerin doktora danışmaları gerekir.

Hatmi: İçerdiği müsilajla ülser yarasını iyileştirici, yumuşatır ve korur.

Papatya Çayı:  Mide ülseri ve iltihabına karşı tüketilebilir. Mide yanmasına da önemli fayda sağlar.

Not:  Mide ülseri olan kişiler alkol, sigara kahve ve kola gibi mideyi tahriş edici içeceklerden uzak durmalıdırlar. Bu içecekler ülserin iyileşmesini engelleyeceği gibi daha da vahim durumlara sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ödem Atıcı Gıdalar ve Bitkisel Çaylar başlıklı makalemizde ödem nedir ve ödem tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Ülser Ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ