Kadına Dair Herşey

Utangaç Çocuğunuz Varsa Bunları Yapın

Utangaç Çocuğunuz Varsa Bunları Yapın

Üç yaşınızdaki oğlunuzla markette mutlu mesut alışveriş yaparken bir yakınızla veya dostunuzla karşılaştığınızı düşünün.Birdenbire oğlunuz veya kızınız bacaklarınıza yapışsın ve komşunuzun “Nasılsın?” diyip onu selamlamasına karşılık vermediğini gördünüz.Oğlunuzun bu garip davranışına şaşırır ve ona sorarsınız.”Neden selam vermedin ki anlamadım?Sen Ayla Abla’nı seversin.”

Bu konuda yalnız değilsiniz.Sizin haricinizde milyonlarca anne ve baba da sizin gibi sorunlarla karşılaşan çocuklarının bu hareketine anlam verememiş ve şaşkına dönmüştür.Bazı çocuklar önüne engel olunamaz bir merak duygusuyla dünyaya gelirken,bazı çocuklar ise merak duygularını dizginlerler.Merak ettiklerine atlamadan evvel de bakmayı tercih ederler.İki eğilim de normal kabul edilir.Her iki yansıtma şekli de doğuştan gelir.

Başka bir deyişle utangaçlık ve çekingenlik,içsel veya dışsal bir problem olarak kabul edilmez.Ancak bu durum,çocuğun üzerinde çok baskın bir hal alırsa,arkadaşlık kurmasına kadar etki eder bir duruma gelirse o zaman müdahale edilmesi gerekir.Sosyal vasıfları öğretmek,çeşitli sosyal pozisyonları temsili olarak karşılıklı canladırmak,çocuğun utangaçlığının azalmasına ve kendi olan güvenini kazanmasına yardımcı olacaktır.

Utangaçlık probleminin oluşmasını engellemek için öncelikle beklentileriniz ve hedefleriniz gerçekçi olmalı.

Çocuğunuzdan ,başkalarının yanındayken sergilemesini beklediğiniz davranışlar,onun gelişimsel evresinden beklenilecek davranışlar ile uyuşmuyor olabilir.Mesela,eğer iki yaşlarındaki çocuğunuz bir doğum günü partisine gitmeye hazır değilse,onu gitmek için zorlamak ,sosyal etkinlikler ile ilgili daha fazla korku yaşamasına neden olabilir.Okul öncesi dönemdeki çocuklar ,başkalarıyla daha fazla karşılıklı olarak deneyim yaşadıkça,utangaçlıklarını üstlerinden atarlar.Ancak hemen olacak,hemen o gece meydana gelecek değişimler beklemeyin.

Utangaçlığını kabullenin

Çocuklar,değişik mizaçlarla dünyay gelirler.Bazıları cana yakın ve girişken olabileceği gibi,bazıları ise tedbirli veya utangaç olabilirler.Herşeyden önce çocuğun bir karakteri olduğu asla unutulmamalıdır.Utangaç olan çocuğunuza,sizin beklentilerinize göre davranmadığı zaman,hareketlerinde bir yanlışlık olduğuna dair mesajlar vermek yerine utangaçlığının ,onun mizacının bir parçası olduğunu kabul ederek işe başlayın.

O’nu övün

Çocuğunuz bir sohbet esnasında bir yorum yapıp,konuşmaya katıldığında onu övün.Mesela “Yavru kedi hakkındaki konuşman çok hoşuma gitti.Onun gerçekten ilginç ve siyah bir patisi var gibi cümleler kurun.

İyi birer rol model olun

Çocuğunuzun sizi sosyal çevrenizde iletişim kurarken görmesi için bol bol fırsat oluşturun.Bununla birlikte çocuğunuzla beraber farklı durumlar üzerinde temsili denemeler yaparak ne söylemesi gerektiğini öğretin.Örneğin;”İnsanlar şayet bana nasıl olduğumu sorduğunda genelde “İyiyim,sen nasılsın,derim” diyebilirsiniz.

 

Utangaç çocuğa ne yapmalı

O’na suçlama veya utanma hissi yaşamayacakları bir ortam sağlayın.Çocuğunuz suçlanmaksızın ve utandırılmaksızın serbestçe hata yapabileceğini hissederse,utangaçlık huyundan daha kolay kurtulma şansına sahip olur.Eğer çocuğunuz sütü döktüm diyelim,ona”Çok da önemli değil,gel beraber temizleyelim” diyebilirsiniz.

Soruları cevaplandırma alıştırmaları gerçekleştirin

Çocuğunuz utangaçlaştığında ona sorulan soruları nasıl cevaplaması gerektiğini düşündüğünü muhtemelen size söylüyordur.Araba kullanırken ya da banyo küvetinde oyunlar oynarken bir yandan da pratik yapın.Örnek vermek gerekirse” Birisi sana ismini sorduğunda ona Kaan de”.Bu cevapla senin kim olduğunu anlar.Hadi şimdi deneyelim.Çocuğunuzla gün içerisinde birçok kez bu alıştırmayı tekrarlayın.Ta ki adını otomatik olarak söyleyene kadar bunu devam ettirin.

Pratik yapın

Çocuğunuz için pratik yapabileceği ortamlar hazırlayın.Örneğin bugünkü adamın ayağının nasıl takıldığını ve düştüğünü babana anlatsana gibi konularla teşvik edin.

Profesyonel yardım

Şayet çocuğunuzdaki utangaçlık,onun mutluluğuna engel olacak seviyedeyse veya sosyal paylaşımlarına kadar etki ediyorsa bir uzmandan profesyonel yardım almak da doğru bir seçim olacaktır.

Ceza vermeyin veya aşağılamayın

Şayet çocuğunuza utangaç veya saygısız gibi kelimeler kullanırsanız,durumu daha da içinden çıkılamaz bir duruma sürükleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Gebeliğinizi Riske Atmayın başlıklı makalemizde gebelik, gebelik dönemi ve gebelikte riskler hakkında bilgiler verilmektedir.


Utangaç Çocuğunuz Varsa Bunları Yapın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ