Kadına Dair Herşey

Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

 

Uyku kişinin dış uyaranlara karşı cevap verememesi ve bilinçaltını rahatlamasını sağlamaya çalıştığı süreci ifade etmektedir. Uykunun fonksiyonu tam olarak bilinmemektedir. Yeterli uyku kişiden kişiye ve genetik yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Uykunun yeteri kadar alınamaması sonucu sağlık sorunları ve stresli bir kişilik oluşur. Bu durum tüm hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıklı bir hayat için uykunun düzene sokulması gerekir.

Uyku düzenimizi bozan rutin iş hayatı stresli geçirilen yoğun günler sonucu uyku düzeni bozulmakta ve bir türlü bir düzene koyulamamaktadır.

Düzenli Uyumanın Yolu

Uyku düzeninin bozulması sonucu kişi gün içerisinde yorgun, sıkıntılı, aşırı bitkin, huzursuz, mutsuz görünebilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için kişinin kendini takip etmesi uyuduğu saatleri not alması gerekmektedir.  Yatakta uyumaktan başka bir eylemin yapılmaması gerekmektedir. Örnek olarak yemek yemek, televizyon izlemek kitap okumak gibi eylemler uykunuz olsa bile kaçırır ve böylece uyku düzenini bozmuş olursunuz. Sabah belirli bir saatte kalmanız uykunuzu düzene sokmaya yardımcı olur. Ne kadar fazla veya az uyursanız uyuyun hep aynı saatte kalkmaya dikkat edilir ise uyku düzene girmiş olur. Yatış saatini de belli bir zaman sonra düzene sokulması sonucu uyku düzene girer ve gün içerisinde daha aktif olursunuz. Uykuya geçmenizi sağlayacak rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz. Uykunuzun tam geldiğinden emin olmadan yatağa geçmeyiniz. Kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır. Gün içerisinde uyumanız gece uykunuzu etkileyeceğinde gün içinde uyumamalısınız. Zamanında ve düzenli beslenmek, ağır yiyeceklerden kaçmak gerekmektedir. Düzenli uyumanın yolunu uzman hekimlere sorarak da öğrenebilirsiniz.

Uyku Düzensizliğinin Getirdiği Hastalıklar

Göz tansiyonunuzun yükselmesine sebep olur. Sürekli baş ağrılarına sebep olur. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için uzman kişilerden özel terapiler alınmalı. Uyku sınırlamaları getirilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde kadın hastalıkları ve yumurtalık kisti hakkında bilgiler verilmektedir.


Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ