Kadına Dair Herşey

Uykusuzluğun Yol Açtığı Sorunlar

Uykusuzluğun Yol Açtığı Sorunlar

Uykusuzluk insanların maruz kaldığı günümüz rahatsızlıklarındandır. İnsanlar çeşitli nedenlerle uykusuz kalabilmektedirler. Bu nedenleri çoğu sonraki günün stresi, gelecek kaygısı, endişe, huzursuzluk, ortam değişikliği, yeni bir düzen oluşturma arayışı gibi çeşitli sorunları uyku öncesi hatırlamaktan kaynaklıdır. Ya da insanların küçük bir yüzdesini oluştursa fizyolojik bir rahatsızlıktan dolayı da insanlar uykusuzluk çekmektedirler.

Uykusuzluğunuzun Belirtileri

Uykusuzluğunuzun Belirtileri

Sizde de uykusuzluğun olup olmadığını bilmek isterseniz bu belirtilere bir bakmalısınız; gece uykuya dalmada günlerce zorluk çekiyorsanız, gece uykudan sıklıkla uyanıyorsanız, sabah olduğundan daha erken kalkma, yorgun uyanma gibi.

Eğer uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, yazımızı okumalı ve bu konudaki araştırmalarımızı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Öncelikle uykusuzluk probleminizin olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olmalısınız. Eğer varsa vücudunuzda şu etkileri görmeniz muhtemeldir. Hareketleriniz, motor becerilerinizde bir düşüş yaşayacağınız için de konsantre olmakta güçlük çekmeye başlayacaksınız. Bu durum sizin önemli işlerinizde sorun yaşayabilme riskinizi arttıracaktır. Bu hal sizin öğrenme potansiyelinizi düşürecek ve günlük yaşamınızda çeşitli sıkıntılar çekeceksiniz. Ayrıca uyku tüm hormonlarımızın sağlıklı bir şekilde salgılaması için de elzemdir. Bunun ortadan kalkması ya da sorunlu bir uyku düzeninin ortaya çıkmasıyla hormonlardaki dengesizlik sizin kalori alımınızdaki düzeni dahi etkileyecektir çünkü açlık ve tokluk algınız değişecek kontrolü kaybetmenize neden olacaktır. Aşırı zayıflık ya da kilo artışı gibi problemlere zemin hazırlayabilmektedir.Cildiniz dinlenmesi ve onarımı için de yeterli miktarda uyumanız gereklidir.

Uykusuzluk Hasta Ediyor!

Uykusuzluk çekenlerde görülebilen rahatsızlıklardan biri de fiziksel olarak yorgunlukla birlikte baş gösteren ağrılardır. Uykusuzlukla birlikte oldukça şiddetlenebilen ağrılar psikosomatik ağrılara da yol açabilmektedir.

Uykusuzluk Hasta Ediyor!

Ayrıca uykusuz kalan insanların mental olarak yorgunlukları sebebiyle yanlış kararlar alabilmeleri normaldir. Çünkü tam anlamıyla dinlenemeyen beden ve zihin karar vermede zorluk yaşayacak ve belki de yanlış karar alma riski olduğundan kat be kat aratacaktır. Bu da işinizde başarısızlıklara yol açabilecek ve sizin para kaybetmenize dahi neden olabilecektir.

Vücudun uyku düzenini bozulmasıyla yalnızca uyku esnasında salgılanan bazı hormonların salgılanmaması nedeniyle çeşitli ruhsal bedensel birtakım sıkıntılarla bağışıklık sisteminiz çökebilir ve hasatlıklara da açık hale gelebilme ihtimaliniz artmaktadır.

Yine aynı şekilde bazı hastalıklara açık hale gelen uykusuz bedeniniz, en tehlikeli hali de kalbin ritmini bozarak kalp rahatsızlıklarına hatta kalp krizine dahi neden olabilen boyutlara ulaşabilmektedir.Tüm bu sıkıntıları yaşamamak adına bir uzman hekim ile görüşmeniz ve gereken tedaviyi doktor gözetimi altında almanız sizin faydanıza olacaktır.

Uyku Düzeniniz İçin Uzmanlardan Küçük Öneriler

Uyumadan önce kafein alımını bırakmalısınız. Ve yemeğin üzerine hemen yatıp uyumamalısınız bu sizin uyku düzeninizden ziyade beden sağlığınız için de çok zararlıdır. Yatağa aç karnı da girmemelisiniz. Bu da uykuya dalmanızda size sıkıntı çıkarabilecek bir durumdur.

Uyku Düzeniniz İçin Uzmanlardan Küçük Öneriler

Bir uyku düzeni oturtmalı ve yalnızca o saatlerde uyumak için yatağa girmelisiniz. Ortamın sessiz ve karanlık olmasına dikkat etmelisiniz. Ardından temiz kokusu ile hatta bir lavanta yağını damlattığınız yastığınıza başınızı koyduğunuzda uykuya geçmeniz son derece kolay.  sizi rahatsız etmeyen rahat edebileceğiniz bir yatakta uyumalısınız. Ve yalnızca o yatak odasına uyumak için girmelisiniz. Eğer uykunuz kaçıyorsa yataktan çıkıp uykunuzun gelmesi adına yapabileceğiniz aktiviteleri yapıp,öylece tekrar uykunuz geldiğinde yatağa geçmelisiniz.

Ayrıca sizi rahatlatıp günlük stresten arındıracak bir uygulama yapıp uykuya zihnen daha rahat girebilmek adına yapabileceğiniz şeylerden biri de günlük tutmak olmalıdır. Tüm günün karmaşası ve dertlerini kağıda döktüğünüzde kafanızı boşaltmış olarak yatağınıza girip kolaylıkla uyuyacağınızı göreceksiniz.

Düzenli egzersizin faydası olmayan şey yoktur. Bunlardan biri de uykusuzluk vücudunuzu gerektiği kadar yormuş olmanız sizin daha rahat bir uyku çekebilmeniz adına işinizi kolaylaştıracaktır.Sağlıkla kalın.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Varise Karşı Kür – Ruh ve Beden Sağlığı başlıklı makalemizde Varise karşı kür ve Varise Karşı Kür ile Ruh ve Beden Sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Uykusuzluğun Yol Açtığı Sorunlar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ