Kadına Dair Herşey

Üzülmeyin Her Sorunun Bir Çözümü Var

Üzülmeyin Her Sorunun Bir Çözümü Var

Üzülmeyin Her Sorunun Bir Çözümü Var

İshal, katı olarak dışarı atılması gereken dışkının sıvı yada sıvıya yakın olarak dışarı atılması ve sık tuvalete çıkılmasına sebep olan rahatsızlığın genel adıdır. İshal gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle oluşabilir

İshal süresince sindirimi zor olmayan hafif gıdaların tüketilmesi ve sıvı tüketiminin arttırılması gerekir. Bu dönemde alkol, kafein, baharatlı gıdalar, süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek oranda lif içeren gıdalardan uzak durmak yerinde olacaktır. İshale iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda düşük lifli pirinç, muz, elma püresi ve bir kaç dilim ekmek ilk sıralarda gelmektedir.

İshal Tedavisine Yardımcı Gıdalar

 

 • Pirinç ve Pirinç Suyu: İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

İshal Tedavisine Yardımcı Gıdalar

 • Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğundan ve bağırsakları daha da yumuşatacağından ishal sırasında tüketilmemelidir.

 

 • Muz: Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir

 

 • Elma Püresi: Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir. Bu sırada bilinmesigereken ishalken elmanın kabuklarını soyulması gerektiğidir. Çünkü elma kabuğu sindirim sisteminizi daha da hassaslaştırabilmektedir.

 

 • Böğürtlen: İshal tedavisinde geleneksel olarak kullanılan böğürtlen meyve olarak yenebilmekte veya suyu içelebilmektedir.

 

 • Limon Suyu: Günde 3-5 kez taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir.

İshal Tedavisi

 • Elma Sirkesi: Doğal bir antiseptik olan elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi dışkının sertleşmesini ve ishalin hafiflemesini sağlayabilir.

 

 • Kepek: Her gün 1 yemek kaşığı kepek beslenmeye eklnerek ishalin daha kısa sürede geçmesi sağlabilir. Ancak kahvaltılık gevreklerde bulunan kepek ya da kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek değil, işlenmemiş doğal kepek tüketmek gerekmektedir.

 

 • Keçiboynuzu Tozu: Tanen ve bağlayıcı pektin maddesi bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu tozu anti-viral etkiye sahiptir. Bebek ishalinde de kullanılabilmektedir.

 

 • Sarımsak: İshale neden olan bakterileri daha kısa sürede öldürmek için her gün 2-3 çiğ sarımsak yenebilmektedir.

İshal Tedavisine Sarımsak

 • Bal: Bakteri nedeniyle oluşan ishal tedavisi için bal kullanılabilmektedir. Ancak şeker hastalarının bal tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

 

 • Patates Çorbası: hazırlanacak patates çorbası bağırsaklarınn normale dönmesini sağlamaktadır.

 

 • Zencefil: Gün içinde, yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı içerek hem ishalin etkilerini hafifletmiş hem de ishal nedeniyle vücudun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olacaktır. Aynı şekilde nane, civanperçemi ve meyan kökü çayları da ishali azaltmak için kullanılabilmektedir.

İshal İçin Beslenme Önerileri

İshal İçin Beslenme Önerileri

Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafifletebildiği gibi bazı gıdalar ishali şiddetlendirebilir. İshal olunduğunda yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca ishalle birlikte kusma görüldüğünde katı yemekler yerine çorba gibi sıvı ve sindirimi kolay yemekler tüketmek yerinde olacaktır. Yine ishalken bol su içmek önerilmektedir. İshal 3-4 günden uzun sürdüyse ve şiddetini arttırıyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayada vardır.

Görüldüğü gibi birçok hastalıkbasit çözümlerle ve tamamen tabiatta bulunacak bitkilerle tedavi edlebilmektedir. Bunun için yapılması gereken biraz özen ve kişinin kendisine bakması ve duyarlı olmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan İnsan Kendinin Doktorudur başlıklı makalemizde dengeli bir beslenme alışkanlığı, İnsan Kendinin Doktorudur ve Karaciğer vucudumuzun arıtma sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Üzülmeyin Her Sorunun Bir Çözümü Var Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ