Kadına Dair Herşey

Uzun İlişkiler,Birbirine Benzeyen Çiftler

Uzun İlişkiler,Birbirine Benzeyen Çiftler

Birbirine Çok Benzeyen Kişiler

beren sofia

İnsanlar çift yaratılmış sözü boşa değildir. Fiziksel ve ruhsal açıdan birçok kişi hiçbir şekilde akrabalık bağı olmadığı halde birbirine benzeyebilir. Bazen bu benzerlik ikiz zannedilmelerine dahi yol açabilir. İnsanlar arasındaki bezerlik fiziksel ve psikolojik özellikler gösterebilir. Ancak farklı bir durum olarak bazen psikolojik olarak uzun yıllar beraber olan çiftler bir süre sonra fiziksel olarak da birbirine benzemeye başlayabilmektedir.

 

Yabancılarda Fiziksel Benzerlik

benzeyen 1

Genel olarak fiziksel benzerlik teorilerine bakıldığında kesinlik dereceleri yoktur ve son derece değişkendirler. Bu koşullar dışında daha nadir görünen ve hiçbir bağı olmadığı halde ikiz kadar benzer olan insanlar da vardır. Bunun da sebepleri kesin olarak açıklanamamaktadır. Birbirine ikiz kadar benzeyen insanlara dair bir genelleme yapılması gerekirse yakın ülkelerde karşılaşılma oranı daha fazladır.

 

Çiftler neden birbirine benzemeye başlar?

benzeye eşler

Yapılan benzerlik çalışmalarında 25- 30 yıllık evlilerin yüzlerinin fiziksel anlamda birbirine benzemeye başladığı fotoğraflarda görülmüştür. Her ne kadar sonuçlar şaşırtıcı olsa, yaşlı insanların birbirine zaten benzediği gibi bir düşünce oluşsa da kontrol grubuyla yapılan değerlendirmeler bu ihtimali ortadan kaldırmıştır. Bu benzerliğin sebepleri şöyle açıklanmaya çalışılmıştır:

Birbirine_benzer_unlu_

  • Yemek alışkanlıkları: Uzun yıllar boyunca aynı şekilde beslenen insanların zamanla beden şekilleri ve yüzlerinin birbirine benzemeye başlayacağı mümkün görülmüştür. Örneğin yüksek karbonhidratlı beslenme bir süre sonra kilolu bir vücuda ve yuvarlak tombul bir yüze sebep olabilir. Ancak bu benzerliği açıklamada yeterli olmamıştır.

eş2

  • Fiziksel çevre: Aynı çevrede yaşayanlar, çevresel şartlar sebebiyle birbirine benzeyen suratlara sahip olabilir diye bir teori atılmıştır.  Güneşli veya sert soğukların olduğu yerlerde, insanların tenleri de aynı şekilde etkilenerek böyle bir benzerliğe neden olabileceği düşünülmüştür. Ancak bu teori de tam anlamıyla sebepleri açıklayamamış ve çürütülmüştür.
  • Eğilim: İnsanlar, tüm hayvanlarla ortak olan ve içgüdüsel, refleks kaynaklı hareket eden ve bazen sebebini tam bilmeden, belirli seçimlere yönlendiren beynimizin bu kısmı nedeniyle, kişi kendilerine benzeyen tipte insanlara yöneliyor. Bu da teori olmakla beraber mesela, anne babası boşanmış kişiler, benzer şartlardaki insanlara ilgi duyarlar. Ancak bu da her zaman geçerli olan bir eğilim değildir ve değişiklik gösterebilir.

eş3

  • Empati: Psikologların genel olarak inandığı teoriye göre, birbirleriyle iyi empati kuran çiftler zamanla birbirlerinin mimiklerini de kopyalamaya başlıyorlar. Örneğin, çiftlerden birinin mimiklerini, zaman içinde diğeri de yapmaya başlıyor. Bu da yaşlandıkça, tekrarlayan mimiklerin olduğu bölgelerde aynı oranda kırışıklık ve çizgilere neden oluyor. Psikologlara göre çiftlerin yüz ifadelerinin birbirine benzemesinin sebebi budur.

Bir önceki yazımız olan Yansıyan Düğün Fotoğrafları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Uzun İlişkiler,Birbirine Benzeyen Çiftler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE