Kadına Dair Herşey

Uzun ve Mutlu İlişkiler İçin Tavsiyeler

Uzun ve Mutlu İlişkiler İçin Tavsiyeler

 

Uzun İlişkiler İçin Aşk Dolu Tarifler

Aşk olunacak zamanı ya da kişiye seçemezsiniz ama yaşayacağınız ilişkiyi nasıl sürdüreceğinizi planlayabilirsiniz. Herkes sevdiği insanla bir ömür boyu birlikte yaşlanmayı ve ömür boyu mutlu olmayı ister. Sevgi, tek başına uzun ve mutlu bir ilişki için yeterli değildir. Zamanla ilk başlarda yaşanan aşk, cinsellik ve tutku azalır. Uzun süreli mutluluk için aşk iyi bir başlangıçtır ama ilişkinin devamlılığı için emek sarf etmek gerekir. Bunların bazılarından kısaca bahsedelim.

  • Güven bir ilişkinin uzun sürmesi için en önemli faktörlerdendir. Mutlu çiftler birbirlerine güvenirler, yeri geldiğinde yaptıkları hataları anlayışla karşılarlar.
  • Birbirlerini kısıtlamamalı , birbirlerine bireysel özgürlük tanımalı. Eşinize yüklediğiniz birçok rol ondan çok fazla beklentiniz olmasına neden olabilir. Çok fazla rol yüklememeli ve eşinizin sizin partneriniz olduğunu unutmamalı ve fazla beklentiniz olmamalı.
  • Ortak hayat planı yapılması , dünyaya bakış açılarının ortak olması ve kişisel değerlerin benzer olması aşk ve ilişkiyi güçlendirir. Ortak planlar programlar çiftin ilişkilerinin istikrarlılığı açısından çok önemlidir.
  • Çiftler arasında bazı çatışmalar olabilir bu çatışmalardan korkmamak gerekir. İyi ilişkilerde çatışma olabilir. Bu çatışmalar çiftler arasındaki sınırların anlaşılmasına sebep olur.
  • Birlikte gülebilmek uzun süreli ilişkilerde önemlidir. Çünkü, insanlar gülerken mutluluk hormonu (endorfin) salgılarlar ve insanlar mutlu olur.

Çiftler En Çok Hangi Konularda Kavga eder?

Bazıları sık sık bazıları nadiren de olsa bütün çiftler kavga ederler. Evde yaşanan diş macunu ortadan sıkma, neden aramadın?, mesajımı neden cevap vermedin?, senin annen şöyle yaptı böyle yaptı. Sosyal medya paylaşımları bile tartışma konusu olabiliyor. Nasıl mı? Neden ilişki durumunu düzenlemedin? Neden profilde beraber fotoğraflarımız yok gibi nedenler. Unutulan özel günlerde ( evlilik yıldönümü. sevgililer günü, doğum günü, tanışma yıldönümü vs.) sık sık tartışma konusu olan nedenlerdendir. Kısaca verilen bu örneklerin başında en büyük faktör kıskançlık gelir. Kıskançlık sorunların başlamasında en büyük role sahiptir.

 Yaşanan Problemler ve Çözümleri

mutlu-iliskilerHer çiftte yaşandığı gibi mutlu çiftlerde de nadiren de olsa problem yaşanır. Yaşanan bu problemler karşısında çifteler birbirleri ile konuşmalıdırlar. Konuşmak için de doğru zamanı bulmak çok önemlidir. Eğer tartışmanın etkileri sürerken konuşulma yoluna gidilirse tartışma daha fazla büyüyebilir. Büyüyen bu tartışmanın sonucu da büyük olur hatta ayrılığa bile neden olabilir. Bu yüzden karşı tarafın ruh halini dikkate almalı ve sakin bir zamanda konuşma yoluna gitmek gerekir. Tartışma esnasında hakaret içerikli, aşağılayıcı ve kırıcı sözlerden uzak durmak gerekir. Ağzımızdan çıkan sözler dönüşü olmayan bir yola sürükleyebilir. Bu tür tartışmalar kişilerin birbirlerine olan güvenlerini zedeleyerek birbirlerinden soğutur. Aslında biraz empati ile ilişkimizin ömrünü uzatabilir bir ömür boyu mutlu yaşayabiliriz.

Keşke tartışmalar hiç olmasa ama oluyor bazen hem de incir kabuğunu doldurmayacak nedenlerden ötürü.

Bir önceki yazımız olan Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? başlıklı makalemizde aşk hakkında bilgiler verilmektedir.


Uzun ve Mutlu İlişkiler İçin Tavsiyeler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ