Kadına Dair Herşey

Vajinal Akıntı Nedenleri Ve Korunma

Vajinal Akıntı Nedenleri Ve Korunma

 

Kadınlarda genellikle ergenlik döneminin başlaması ile birlikte hiç bir rahatsızlık söz konusu olmamasına karşın pek çoğunda vajinal akıntı oluşur. Sıkıntı oluşturan ve özellikle çalışan bayanlarda sosyal aktivitenin düşmesine neden olan, patolojik olduğu sanılan bu vajinal akıntı aslında fizyolojik vajinal akıntıdır. Vücudumuzun dışarıya açılan bölümlerinde, bölgeyi kaplayan mukoza dokusunun işlev görebilmesi ve kurumaması için mutlaka salgı ile beslenmesi gereklidir. Bu salgılara örnek olarak burunda burun salgısı, ağızda tükürük, gözde gözyaşı gibi örnekler verilebilir.

Fizyolojik Akıntılar Nedir?

Fizyolojik akıntı diye tarif ettiğimiz vajinal salgının niteliği akıntının uzun zamandan beri olması, hemen her gün yaşanması, kokusuz bir şekilde olması, renginin şeffaf ya da beyaz veyahut açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı ve idrar yaparken yanma ya da kanama gibi diğer belirtilerden hiç birinin bulunmamasıdır. Fizyolojik vajinal akıntı, rahim ağzı salgıların ile birlikte kendini sürekli olarak yenileyen ve genital bölge dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir. Bundan dolayı bakıldığında fizyolojik vajinal akıntının aslında önemli bir görevi olduğu söylenebilir. Yaşanan bu vajinal akıntının miktarı, rahim içi araç kullanımı, rahim ağzındaki salgı hücrelerinin sayısı, kadındaki östrojen yani kadınlık hormonu miktarı ile doğru orantıdadır.

Fizyolojik Olmayan Vajinal Akıntılar

Fizyolojik akıntı özelliklerinin dışında olan akıntılar herhangi bir hastalığın habercisi olabilir. Herkeste olmasa da pek çok kişide fizyolojik olmayan akıntılar bulunmaktadır. Genelde bu akıntılar kokuludur. Vajinal akıntı çeşitlerinden olan bu diğer akıntıya patolojik vajinal akıntı denmektedir. Bu akıntıları da aslında kolaylıkla anlarsınız. Patolojik akıntılar genellikle herhangi bir hastalıktan dolayı olurlar ve o hastalıkların hemen bulunarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde çok ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu akıntılar büyük ihtimaller ile enfeksiyonlar dolayısı ile oluşmaktadır. Lakin bazı önemli kadınsal hastalıkların da belirtisi patolojik vajinal akıntılar olabilmektedir. Patolojik akıntılar koyu kıvamlı ve kokuludurlar. Ayrıca yeni oluşmaktadır ve devamlı süregelen akıntılar gibi değildirler.

Akıntı Yaşamamak İçin Korunma

vajinal-akinti-nedenleriKokulu vajinal akıntı neden olur kısaca bahsettik şimdi bunlardan korunmanın yollarından bahsedelim. Akıntı cinsel organda olduğundan dolayı cinsellik sırasında korunmak önemlidir. Bu korunma yöntemi ise prezervatif olmalıdır. Ayrıca mantar gibi bakteriler ıslak ortamlarda daha hızlı büyür ve yayılırlar. Genital bölgenin de bundan dolayı kuru tutulması gerekmektedir. Sıkı ve dar olan hava aldırmayan kıyafetler çok tercih edilmemelidir. Islak mayo ile oturulmamalı ve düzenli olarak pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Ayrıca tuvalet temizliği de çok önemlidir. Bağırsakta bulunan bakteriler dışkı yoluyla atıldığı için dışkıdaki bu bakterilerin vajinaya bulaşmaması gerekir. Bundan dolayı temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Ayrıca son olarak vajina temizliğinde kullanılan ürünlerden yardım alabilirsiniz. Bunların dışında kalan ve vajinanın PH değerini bozacak olan ürünlerle vajina temizliği yapmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Dudaklarda Uçuk Ve Tedavisi başlıklı makalemizde dudak uçuğu hakkında bilgiler verilmektedir.


Vajinal Akıntı Nedenleri Ve Korunma Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ