Kadına Dair Herşey

Vajinal Akıntı ve Mantar Enfeksiyonu Kabusunuz Olmasın

Vajinal Akıntı ve Mantar Enfeksiyonu Kabusunuz Olmasın

Kadın hastalıklarından vajinal akıntı ve mantar her üç kadından ikisinin yaşadığı büyük problemlerdendir. Vajinal akıntı enfeksiyonlar yüzünden oluşan bir hastalıktır. Belirtileri vajina dışına akıntı ve kaşıntı olarak ortaya çıkar. Buna sebep olan mantarın adı kandida türüdür. Vücutta meydana gelen bazı hastalıklar bu mantar ve enfeksiyonların çoğalmasına neden olabilir. Örneğin sistit ve ağrılı idrar hastalıkları.

Vajinada Akıntı Neden Olur?

vajinal-akinti-ve-mantarVajinal akıntı sebepleri, genital bölge temizliğinin eksik yapılması veya genital bölgenin ıslak bırakılması, çamaşırı ütülemeden giymek; dışarıya kurusun diye asılan çamaşırlara havadan mikrop bulaşır. Çamaşırın ütülenmesi ile bu mikroplar ölür. Antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, şişmanlık, vajina içini yıkamak, gebelik, doğum kontrol hapları, dar ve sentetik iç çamaşırı giymek, yanlış tuvalet temizliği, tampon kullanırken sık değiştirmemek.

 

Vajinada Mantar

Kadın hastalıklarından vajinada mantar uğraştırıcı bir hastalıktır. Erişkin kadınların nerede ise yüzde sekseninde bu sorun vardır. Mantar, yani vajinal kandidasyon belirtileri şiddetli kaşıntı, ağrı, yanma, beyaz akıntı ve koku, vuvada kızarmalar. Ayrıca ilişki sırasında ağrı da söz konusu olabilir.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinada mantarın tedavisi bazen oral yolla alınan haplar olabilirken çoğu zaman doktorların tavsiye ettiği vajinal krem, fitil, dezenfeksiyon suları olabilmektedir. Kaşıntı için genellikle krem tavsiye edilir. Eğer haricen başka bir hastalık için antibiyotik kullanılıyorsa  hemen bırakılmasında fayda var ki tedavi gecikmesin.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Ve Sağlıklı Kilo Vermek İçin 6 Beslenme Sırrı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Vajinal Akıntı ve Mantar Enfeksiyonu Kabusunuz Olmasın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ