Kadına Dair Herşey

Varis Nedir?Neden Oluşur?

Varis Nedir?Neden Oluşur?

 

Varis bayanların aşırı derece de sıkıntı çektiği bir durumdur. Bacaklarımızda derimizin hemen altında bulunan toplardamarın şişmesi ve genişlemesi sonucu oluşan estetik bakımından kötü bir görünüşe sahip olmamıza sebep olan bir rahatsızlıktır.  Estetikliği bakımından kötü görünüşe sahip olan bu varisler aynı zamanda sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Varis rahatsızlığının genel etkilerine bakıldığı zaman aşırı ağrılar, bacakta şişmeler, bacaklarda kaşıntı ve kasılmalar, özellikle uzun süreli ayakta kalınca katlanılmaz ağrılara neden olmakta ve günlük hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Varislerin oluşumuna bakıldığı zaman toplardamarlarda bulunan kapaklarda hasar oluşmasına bağlı olarak kanın yukarı doğru değil de aşağı doğru basınç oluşturması olayı varis problemine neden olmaktadır. Kalıtsal olarak veya ayakta uzun süre hareketsiz durmakta varis oluşumuna sebep olmaktadır. Varislerin büyüklüğüne göre uzmanlar üç ana bölüme ayırmıştır. Bunlar;

  • Birinci derecedeki varisler: Deriden çıkıntı yapmazlar ve ağrıları şiddetli değildir.
  • İkinci derecedeki varisler: Gözle görülebilen varislerdir. Bu varislerde şiddetli ağrılar çok çabuk yorulmalar gözlenir.
  • Üçüncü derecedeki varisler: Bacaklarda şişmeler gözlenmeye başlar. Rutin eylemlerinizi yaparken aşırı derecede zorluklar yaşamaya başlayabilirsiniz.

Varise Sebep Olan Durumlar

  • Devamlı ayakta durmak veya devamlı oturmak
  • Hava koşullarına bağlı olarak aşırı sıcak yerlerde uzun süreli kalmak
  • Aileden gelen kalıtsal durumlar
  • Aşırı sigara, alkol tüketimi
  • Gebelikten kaynaklı varisler

Gibi durumlar varise sebep olmaktadır.

Varisin Tedavisi

Birçok tedavi yöntemi olup hangi sebepten kişide varis oluşumu oldu ise ona göre bir tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Tedavilere bakıldığında varis çorabı olarak bulunan özel yapım çoraplar hastaya giydirilir. Bu çorap sayesinde damarlar daralır kapaklar ise kapanır. Kılcal damarlarda ise lazer tedavisi uygulanmaktadır. Ameliyat yapılabilmektedir. Dışarıdan damara uygulamalar yaparak varisi yok etmeye çalışır. Varis tedavisi olarak birçok çeşitli yöntem kullanılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde düzensiz uyku hakkında bilgiler verilmektedir.


Varis Nedir?Neden Oluşur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ