Kadına Dair Herşey

Vintage Perde Modelleri

Vintage Perde Modelleri

Son zamanlara damgasını vuran  “eskiye dönüş “ modasının birçok yerde karşımıza çıkması ve kullanılmasını her alanda görmek mümkün. Bu modadan nasibini alan bir alan da evler…

Son dönemin popüler modellerinden biri olan vintage akımı kendini sadece giysilerde değil, ev eşyaları, perdeler, mobilyalar, duvar kağıtları vs.de göstermektedir.

Evlerde tercih edilen dekorasyonlara baktığımızda vintage tarzı modelller gözümüze çarpmakta. Ev dekorasyonlarında kullanılan vintage modeller, eve nostaljik ve romantik bir hava katmaktadır.  Sizler de eskiyi anımsatan, antika, huzur verici ve ferahlatıcı bu modaya ayak uydurmak istiyorsanız birbirinden farklı model ve renklere sahip vintage perdeler tam da size göre.

Vintage Nedir?

 1. Yy da ortaya çıkan ve farklı zamanların moda ve kombinlerini yansıtan bir akım olan vintage, 20. Yy ve daha öncesinden kalan elbiseler veya nesneleri tanımlamaktadır. Bir ürünün veya nesnenin vintage olması için öncelikle bir hasara uğramaması ve günümüze kadar korunması için iyi bir malzemeden yapılması gerekir.

Günümüz modası da geçmiş modadan ilham almaktadır. Geçmiş döneme ait, antika olarak ifade edilen vintage, belli bir döneme ait olmasının yanında o dönemin özelliklerini, ruhunu da yansıtmalıdır. Yalnız şu da var ki, her ikinci el vintage demek değildir. Vintage ürünün özel bir tasarımcısı olmalıdır. Yani bir nesnenin vintage olması için geçmişteki bir dönemi temsil etmesi gereklidir.

Vintage İle Karıştırılan Stiller:

 • Vintage-Country

Country, ingilizcede  “taşradan gelen “ anlamına gelmektedir. Yani bu da demek oluyor ki modernlikten uzak ve sadedir. Amerikan köy evlerinde kullanılan modelleri yansıtmaktadır bu tarz. Fakat vintage, daha modern ve şehirlerde de kullanılan bir modeldir. Eski tarzları yansıtması da vasat yerlerde kullanıldığı anlamını içermemektedir.

 • Vintage-Retro Farkı

Geçmişten günümüze kadar olan süreçte kullanılan her giysi ve eşya için Retro diyebiliriz; fakat eskiden günümüze kadar kullanılan her stil veya moda için Vintage diyemeyiz. Bir nesnenin vintage olması için geçmişin izlerini taşıyor olması yetmez, çünkü vintage daha özel bir anlam ifade etmektedir, o döneme damgasını vuran bir stil olduğu için. Fakat Retro daha genel bir anlam içerir ve tüm eski stilleri yansıttığı için daha geniş bir yelpazedir.
bu iki kavramın karıştırılması ise, ikisinin de eskiyi yansıtması ve abartılı modeller için kullanılmalarından gelmektedir.

vintage-perde

Son zamanlarda popülaritesini arttıran ve farklı bir yapıya sahip vintage tarzı, ev dekorasyonlarında en fazla tercih edilen model haline geldi. İnsanların evlerine ve içine ferahlık katan bu tarza evlerin her köşesinde rastlamak mümkün. Özellikle mutfaklarda, banyoda, salonlarda kullanılan bu dekorasyonu kullanmak isteyenlerin en çok zorlandıkları konu ise perdelerdir kuşkusuz. Perdeler konusunda mutfaklarda en sık kullanılan vintage modellerden bahsedecek olursak ilk sırada desenli vintage mutfak perde gelmektedir.

 1. Vintage Perde Modelleri
  • Desenli Mutfak Perde Modeli: Vintage model itibariyle bolca desenleri bulunan bir tarz olduğundan, ortama bahar havası veren, renkli şekillere ve farklı, simetrik çizgilere sahip, güzel ve pozitif duygu uyandıran bir perde modelidir.
  • Renkli Pintage Perde Modeli: Rengarenk modellerin bolca görüldüğü vintange perdelere sıkça rastlanmaktadır. Mutfaktaki eşyaların ve duvarın da baz alınarak seçildiği perdelerde, dengeli ve güzel bir görüntü açısından uyum dikkate alınmaktadır.
  • Kısa Vintage Perde Modeli: Çok az kullanılan bir perdedir. Fakat kısa perdeler mutfağa bir şirinlik katmaktadır.

Vintage perde modellerinde en fazla kullanılan çeşit, Nostaljik örüntü Güller modelidir.

 • Nostaljik Görüntü Güller Vintage Perde Modeli: Sıcak, tatlı, romantik ve huzurlu ortam yaratmak için tercih edilmelidir. Özellikle duygusallık katan bu fransız vintage perdeler, neşeli ortamlar yaratmak için kullanılan bir model. Mutfaklarda ve salonlarda sıkça kullanılan bir modeldir.

Teknoloji ve vintage birleşince ortaya daha farklı modeller çıkabiliyor. Bu modellerden biri de,

 • 3D Baskılı Vintage Perdedir. Banyoda, mutfakta ve çocuk odalarında kullanılan 3D Baskılı Vintage Perde, zeminde notalar deseni, aksesuarlar deseni, meyveler deseni, nostaljik arabalar deseni… gibi moda desenleri ile fazlaca kulanılan bir modeldir.

Eskilerden yola çıktık, nostalji dedik, e bir de Texax Kovboy dersek hiç de fena olmaz.

 • Texax Kovboy Şapka Fon Perde Modeli denince aklınıza Redkit ve Şapkası geldiğine eminim. Eve Western havası katan bu perde yine bir nostalji havasıyla çok farklı hissettiriyor.

Rengarenk modellerin görüldüğü Vintage perdelerde özellikle göze çarpan renkler, Pembe, kırmızı, bordo gibi renklerdir. Abartılı modellerin yanında kullanılan sade perdelerde bu renklerde fon perdelerin kullanıldığını görüyoruz.

Renkli Eski Antik Ortaçağ duş Perdeler, Coffee Kırmızı perde, Stil Kıyafet Tarihi Moda perde, Harita Kaptan Direksiyon, Pusula küvet duş perde, Amerika Bayrağı Futbol Vintage Perdeler, Afrika Kızları Tahta Zemin perde, True Love yazılı Vintage perde ve akla gelmeyen birçok  moda olmuş çok farklı ve dönemine damgasını vurmasının yanında günümüzde de sıkça kullanılan vintage perdelerden söz etmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Trend Alarmı: Banyo Dekorasyonundan İnciler başlıklı makalemizde banyo dekorasyonu, Banyo dekorasyonu yaparken trendler ve İngiliz banyo dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.


Vintage Perde Modelleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ