Kadına Dair Herşey

Vücudumuzun Olmazsa Olmazı

Vücudumuzun Olmazsa Olmazı

Vücudumuzun Olmazsa Olmazı

Protein, saç telimizden ayak tırnaklarımıza kadar tüm vücudumuzun temel yapı taşıdır. Hücre yapımı, hücrelerin sağlıklı olması hep proteinlere bağlıdır. Bize enerji vermesinin yanı sıra, işlevleri bozulmuş hücrelerin onarımı da yine proteinlere bağlıdır. Çocuklarda ise protein sayesinde sağlıklı büyüme ve gelişme sağlanır, kas gelişiminin normal seyrinde ilerlemesi gerçekleşir.

Vücudumuzun Olmazsa Olmazı

Protein, en doğal haliyle hayvansal ve bitkisel gıdalardan karşılanır. Protein içeren yiyecekler sayesinde ihtiyaç duyduğumuz proteini alırız. Proteinli yiyecekler, büyüme çağındaki çocukların boylarındaki uzamada; kas, kemik ve iskelet sistemlerinin  gelişiminde çok büyük rol oynar ve eksiklikleri birtakım sağlık problemlerine yol açar.

Protein Nedir?

Protein, içeriğinde amino asit barındıran, vücutta bulunan tüm hücrelerin düzgün ve tıkır tıkır işlemesi için gerekli olan büyük moleküller olarak tanımlanabilir. Protein, insanoğlunu doğduğu günden başlayarak büyüten, geliştiren, dinç ve sıhhatli yaşamasını sağlayan, güçlü ve dirençli kılan organik bileşiklerdir de diyebiliriz. Vücuttaki hücreler, dokuları, dokular da organları oluşturur ve bu oluşumlar protein olmadan  var olamazlar. Vücudumuzu bir bina olarak düşünürsek, proteinler de bu binayı oluşturan tuğlalardır. Sakatlanma, doku kaybı, ağır yaralanmalar, ameliyat ve yanık gibi olumsuz durumlarda, dokuların yeniden oluşumu ve tamiri için protein alımı şarttır.

Protein Nedir

Protein Nelerde Var?

Protein, tabiatta doğal olarak bulunan hayvansal ve bitkisel bazı kaynaklarda bulunmaktadır. Kimilerinde az yahut orta, kimilerinde de yüksek düzeyde olan protein, bu besinlerin düzenli tüketimiyle, her gün vücuda ihtiyacı kadar alınmalıdır. Protein içeren yiyecekler dendiğinde et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile bazı bakliyatlar ve  sebzeler akla gelir. Proteinli besinler denildiğinde akla ilk gelenler, et, süt ve yumurtadır.

Protein Nelerde Var

Hayvansal Protein

Kırmızı ve beyaz et olarak gruplandırılan her çeşit dana, kuzu, koyun eti ve sakatatı, tavuk ve diğer kümes hayvanları, balık ve diğer deniz mahsulleri yüksek oranda hayvansal protein içeren yiyecekler olarak bilinmektedir. Ancak özellikle kırmızı etin ihtiyaçtan fazla tüketilmesi, içeriğindeki doymuş yağ oranı yüzünden LDL dediğimiz kötü kolesterole ve kalp damar hastalıklarına neden olabilir, bu yüzden özellikle kırmızı eti ölçülü tüketmek, faydalarından da maksimum düzeyde olmasını sağlayacaktır. Tavuk, hindi ve balıketleri gibi hayvansal proteinli yiyecekler, daha az yağ içerdiğinden, kırmızı ete çok iyi bir alternatif olabilirler.

Hayvansal Protein

  • Tavuk ve hindi etinin 100 gramında 30 gram
  • Balığın 100 gramında 26 gram
  • Sığır ve dana etinin 100 gramında 36 gram
  • Peynirin 100 gramında 30 gram
  • Sütün 100 gramında 6 gram
  • Yumurtanın 100 gramında 13 gram protein saklıdır.
  • Hayvansal gıdalar yoluyla alınan proteinler, vücudun ihtiyacı olan neredeyse tüm aminoasitleri içerir.

Dünya Kanser Araştırma Fonu tarafından yayınlanan bildiriye göre, kırmızı et tüketimi kişi başına haftada 500 gram pişmiş et ile sınırlı tutulmalıdır. Sosis, salam, sucuk, pastırma, fast-food tipi et, kavurma ve hamburger eti, işlem gördüğü ve katkı maddeleri içerdiği için çok nadir tüketilmelidir

Bitkisel Protein

Beslenme kalitesini yüksek tutmak için bitkisel proteinli yiyecekler  listesine de önem vermek gerekir. Bitkiler, hayvansal gıdalar gibi, vücuda gerekli olan bütün amino asitleri içermezler, bu sebeple beslenme programı hayli dengeli oluşturulmalıdır. Bitkisel protein ağırlıklı besinler denilince, akla baklagiller, soya mamulleri, fasulye, ıspanak, enginar, bezelye, mısır, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, şeftali, barbunya, brokoli, patates, bazı kuru yemişler, avokado, hurma, kuru incir, kurutulmuş kuş üzümü, kuru kayısı ve tahıllar gelir.

Bitkisel Protein

Günde Ne Kadar Protein Alınmalı?

Sağlıklı ve güçlü yaşamak için her gün belli doz protein alınması gerekmektedir. Bu ihtiyaç yaşa, cinsiyete, sağlık durumuna,  fiziksel performansa ve yaşam tarzına göre değişkenlikler gösterse de, genelde 18 yaşın üzerindeki her birey için ortalama protein ihtiyacı, kilosunun 0,8 ile çarpılması ile saptanabilir. Sözgelimi 60 kiloda olan bir yetişkinin günlük protein ihtiyacı 60 X 0,8 = 48 gramdır.

Dengeli ve düzenli beslenme vücudumuzun olmazsa olmazıdır. Gereğinden az ya da fazla alınan tüm besinler vücudumuza faydadan çok zarar vermektedir. Bunun için doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak sağlığımız açısından hayati öneme sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Eğilip Bükülmeye Kıvranmaya Gerek Yok başlıklı makalemizde Gastrit, Gastrit nedir? ve Gastrite iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Vücudumuzun Olmazsa Olmazı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE