Kadına Dair Herşey

Vücut Sarkmaları Nasıl Önlenir ?

Vücut Sarkmaları Nasıl Önlenir ?

Vücut sarkmaları genellikle çok fazla kilo alımı ve birden kilo kaybetmeyle doğrudan ilişkisi olan bir sorundur. Çok kilolu insanların vücut bölgelerinde biriken yağlar ve hacim artışı nedeniyle esner. Çok kilolu kişiler bu kilolardan kurtulmak için diyet ve spor yapabilirler. Fakat bilinçli bir diyet ve spor yapılmadığında vücutta sarkmalar görülebilir. Eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ya da kilo verme sürecinde fakat spor yapmıyorsanız mutlaka kendinize bir spor programı oluşturmalısınız. İyi hazırlanmış bir spor programında vücut sarkmaları için egzersizler yer almalıdır. Bu yazımızda sizlere vücut sarkmalarını önlemek için bazı ipuçları vereceğiz.

Egzersizlerle Vücut Sarkmalarını Önleme

Kilo artışı ve kilo kaybı sadece yemeye bağlı olarak değil, hamileliğe bağlı olarak da oluşabilir. Hepsinde çözüm yine aynıdır. Yapacağınız egzersizlerle vücut sarkmalarını önleyebilirsiniz. Vücut sarkmaları için egzersizler listemiz aşağıdaki gibidir ;

  • Ağırlık Çalışın

Görseldeki gibi dirseklerinizi sağlam ve yumuşak bir zemine dayayıp, dizlerinizi kırıp, belinizi düz bir şekilde tutarak ağırlıklarınızı elinize alın. Ve önce öne sonra kendinize doğru hareketlerle dumbleları çekin. Dumbleların başlangıç için daha önce hiç spor yapmadıysanız 1 ya da 2 şer kilo tercih edebilirsiniz. Sonraki zamanlarda 5 er kiloya ve daha fazla ağırlığa yükseltebilirsiniz.

  • Merdiven Çıkın

Bu egzersiz spora gidemeyen ev hanımları için tavsiyemizdir. Hem yağ yakımına yardımcı olur. Hem de vücudunuzun her yerini harekete geçirir ve zorlar. Bu da sarkan yerlerinizi sıkılaştırır.

  • Zumba

Gün içinde evinizde yapabileceğiniz basit bir egzersizdir. Sizi motive edebilecek bir şarkı açın ve o şarkı eşliğinde kafanıza göre dans edin. Bunu hızlandırmak ve bilinçli bir şekilde yapmak istiyorsanız en yakın fitness salonundan zumba dansı için randevu alabilirsiniz. Zumba ritimli hareketleri ile vücudunuzun her yerini çalıştıracağı gibi hızlı bir şekilde sıkılaşmanıza da yardımcı olur.

  • Pilates

Pilates günümüzde vücut sarkmaları için egzersizler den en çok kullanılanı ve sıkılaşma için en çok tercih edilen popüler bir spor haline gelmiştir. Kaslarınızı yumuşatır ve sarkan bölgelerinizi en kısa sürede sıkılaştırır. İstanbul’da ve Türkiye’de bir çok pilates merkezi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde İştah Sorununu Çözebilirsiniz başlıklı makalemizde bebek sağlığı, bebek sağlığı için beslenmenin önemi ve bebeklerin tüketmesi gereken besinler hakkında bilgiler verilmektedir.


Vücut Sarkmaları Nasıl Önlenir ? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ