Kadına Dair Herşey

Vulva Kanseri Nedir? Tanı ve Tedavisi

Vulva Kanseri Nedir? Tanı ve Tedavisi

Vulva Kanseri Nedir? Tanı ve Tedavisi

Vulva Nedir, Vulva Kanseri Neyi İfade Eder?

Vulva Nedir, Vulva Kanseri Neyi İfade Eder

Vulva, dış genital organı olarak tanımlanmaktadır. Vücudumuzun hemen her bölgesinde kanser görülebildiği gibi vulva kanseri de görülebilmektedir. Vulva kanseri, vulva iç kenarlarında ya da dış kenarlarında gelişme gösteren küçük kitleler ile saptanmaktadır. Vulva kanseri genel olarak ileri yaştaki kadınlarda görülebilmektedir.

Vulva Kanserinde Tanı

Vulva Kanserinde Tanı

Vulva kanserinin tanısının konulabilmesi için kadının rutin sağlık kontrollerini yaptırıyor olması büyük önem arz etmektedir. Jinekolojik muayeneden kaçınmayan her kadın hayatının her evresinde karşılaşabileceği önemli sağlık sorunlarının önüne geçebilir. Genital bölgede geçmeyen kaşıntı, ağrı, yara oluşması, idrar yaparken ağrı ve yanma hissi oluşması gibi belirtilerin görülmesi halinde kişinin acilen bir kadın doğum uzmanı ile iletişime geçmesi ve muayene olması gerekmektedir. Yapılan jinekolojik muayene neticesinde bir şüphe söz konusu ise doktor tarafından biyopsi alınmak istenecektir. Biyopsi ve mr neticesinde hastalığın vulva kanseri tanısı konulabilecektir. Tanı konulduktan sonra hasta ile iletişime geçilecek ve tedavi yöntemleri konusunda hasta bilgilendirilecektir. Eğer kanser tanısı konulduğunda hastalığın evresi çok yeni ise hasta şanslı olarak kabul edilecektir. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi tedaviye olumlu yanıt alınabilmesi için hastalığın başlangıcı ve seyri çok önemli olabilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için tanısı konulmuş olan tüm hastalıkların başlangıcında tedavi sürecinin kabul edilmesi önemli bir husustur.

Vulva Kanseri Tedavisi

Vulva Kanseri Tedavisi

Vulva kanseri tedavisi için, ameliyat, radyoterapi, kemoterapi uygulamaları yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında çoğu zaman hastalık eğer başlangıç aşamasında ise kontrol altına alınabilir ve kanserin atlatılması sağlanabilir. Ancak ameliyat yeterli gelmedi ise sırası ile radyoterapi ve kemoterapi uygulamalarına geçilebilir. Radyoterapi çoğu zaman ameliyatın daha kolay yapılmasını sağlaması açısından ameliyat öncesi dönemde de uygulanmaktadır. Burada amaç bulunan kistik yapının küçültülmesidir. Küçültülen yapı ameliyat ile daha kolay temizlenecektir. Kemoterapi uygulaması ise ameliyat sonrasında hastanın çok daha kısa bir sürede normal yaşantısına dönmesini sağlama amacını gütmektedir. Kemoterapi sabır isteyen zor bir süreç olup, genel olarak hastanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Hastanın psikolojik olarak ameliyat ve sonrasında göreceği radyoterapi ve kemoterapiye hazırlanması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Vajinal Akıntı Nedir, Tedavisi başlıklı makalemizde Vajina, vajinal akıntı ve vajinal akıntı bitkisel tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Vulva Kanseri Nedir? Tanı ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ