Kadına Dair Herşey

Yağ Lekesini Çıkartmanın En Kolay Yolu

Yağ Lekesini Çıkartmanın En Kolay Yolu

 

Yağ lekeleri en zor lekelerden biridir. Bulaştığı yüzeylerde hızlıca derine işler ve çıkması oldukça zordur. Özelikle de işlem gören desenli kumaş yüzeylerde işlem görmeyen yüzeylere göre daha zor çıkmaktadır. Yağlar günlük hayatımızın bir parçasıdır ve oluşan lekelerin yok olmasında kumaşın yapısı daha çok belirleyicidir. Bazı kumaşlar yağı emerken bazıları da geri itebilir.

Yağ Lekesi Çıkarmadan Önce Ne Yapılmalı?

Herhangi bir nedenden dolayı yağ lekesinin temizliği yapılmadan önce o bölgenin yağı emmesini engellemek için olabildiğince hızlı şekilde bir bez ya da pamuk gibi maddeyle baskı yapılması gerekir. Bir diğer geleneksel yöntemle de yağlanan bölgeye tuz ekildiğinde yağın derine işlemesi de engellenebilir.

Kıyafetlerdeki Yağ lekesini Çıkarma

Giysilerde oluşan yağ lekeleri belki de en can sıkıcı olanlarıdır. Yemek yerken üzerimize düşen yemeğin kumaşa işlemesi ve kolay kolay geçmemesi sık rastlanan bir durumdur. Bunu engellemek için leke oluşur oluşmaz bulaşık deterjanı ve temiz bir bezle hafifçe çok bastırmadan ovun ve bu şekilde bir süre bekletin.

Daha sonra makinede yıkandığında leke geçecektir. Eğer motor yağı çıkarmak istiyorsanız önce kumaştan dikkatlice oluşan yağ tabakasını temizlemeniz gerekir. Daha sonra vazelinle lekeli bölgeyi yumuşatabilirsiniz. En son temizleme işlemi bittiğinde hala çıkmıyorsa, kuru temizleme servisinden yardım alabilirsiniz. Bu lekeler diğerlerine göre daha zordur. Bu nedenle profesyonel bir yardım gerekebilir.

Halı ve Koltuktaki Yağ Lekelerini Çıkarma

Koltuk ve halılardaki yağ lekelerini çıkarmak için ilk müdahale oldukça önemlidir. Leke oluşur oluşmaz, temiz bir peçete veya kuru bir bezle lekeli bölgenin yağı emmesi engellenir.  Yüzeydeki yağ emildikten sonra deterjanlı su yardımıyla kirli bölgeyi ovun. Bir süre bu şekilde bekletin ve sonra temizleyin.

Bir önceki yazımız olan İşinize Çok Yarayacak Hayata Dair Harika Tüyolar başlıklı makalemizde püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yağ Lekesini Çıkartmanın En Kolay Yolu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ