Kadına Dair Herşey

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri

Cilt tipiniz ne olursa olsun, günlük olarak ve makyaj sonrası temizleme, cilt sağlığınız için olmazsa olmaz yapılması gereken iki şeydir. Ancak bunun yanında her cilt tipi ekstra bakım uygulamalarına ihtiyaç duyar. Yağlı cilt tipi de diğer cilt tipleri gibi kendine özgü bakım rutinleri gerektirir. Yağlı yüz bakımı ihtiyaçlarının uygun yöntemlerle karşılanması, cildinizin şimdiki ve ilerleyen yıllardaki sağlığı için oldukça önemlidir.

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri

Yağlı ciltler kuru cilt tipine göre avantajlıdır çünkü yaşlanmaya bağlı etkiler ve kırışıklıklar daha geç ortaya çıkar. Ancak bununla birlikte yağlı ciltler genel olarak akne ve siyah nokta üretmeye meyillidir. Buna engel olabilmek için, yüzdeki sebum dengesinin normal miktarlarda kalması gerekir. Sebum cildimizi kaplayan bir yağ tabakasıdır. Yağlı ciltlerde sebum miktarı daha fazladır. Dolayısıyla bunu dengelemek için günlük temizlik ve nemlendirme rutininin yanında, yağlı ciltler için maske kullanımını da cilt bakım rutinlerine eklenmelidir.

Yağlı Ciltler İçin Maskeler

Yağlı ciltler için maske evde bulunabilecek kolay malzemelerin bir araya gelmesiyle hazırlanabilir. İşte bu malzemelerden birkaçı;

  • Her evde kolayca bulunabilecek bu malzemelerden ilki limon. Limon doğal c vitamini kaynağıdır, ayrıca cildi sıkılaştırıcı bir etkisi olduğu için, yağlı ciltlerin sahip olduğu geniş gözeneklerin küçültülmesinde de oldukça etkilidir. Birkaç tane aspirini ezin ve üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Maske cilde sürülebilecek kıvama geldiğinde nazik hareketlerle yüzünüzün tamamına uygulayın. 10-15 dakika sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.
  • Yağlı ciltler için ideal olan bir başka madde ise kildir. Bir miktar kili doğrudan suyla karıştırarak cilde sürülebilecek kıvama getirin. Daha sonra bu maske ile göz çevresi hariç yüzünüzün tamamını kaplayın. Maske yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyebilirsiniz.
  • Son olarak salatalık maskesi de ciltteki yağ oranını dengeleyebilecek ve sivilce oluşumunu engelleyebilecek bir başka maskedir. Bu maske için 1 adet salatalığı mikserden geçirip üzerine birkaç damla gül suyu karıştırmak gerekiyor. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın ve yine 10-15 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Bir önceki yazımız olan Doğal Sivilce Lekesi Maskeleri başlıklı makalemizde Doğal Sivilce Lekesi basıl giderilir, sivilce lekeleri için önemli ipuçları ve sivilceleri yok etmek için maske hakkında bilgiler verilmektedir.


Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ