Kadına Dair Herşey

Yara İzleri Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir?

Yara İzleri Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir?

Yara nedir?

Yara, kimyasal veya fiziksel etkenleri vücutta oluşturabilecek her türlü deformeye denir. Vücudumuzun herhangi bir yerine kimyasal madde döküldüğünde, dökülen noktada yanma, kızarıklık ve ardından yara oluşabilme ihtimali vardır. Fiziksel olarak biryerden düştüğünüzde vücudunuzun herhangi bir yerine darbe aldığınızda deforme oluşur ise yara oluşabilme ihtimali vardır. Yara sadece cilt üstünde degil iç organlarınızda yırtılmalar veya kemik kırığıyla da oluşabilir yaralar, kapalı yaralar ve açık yaralar olmak üzere ikiye ayrılır. Cilt üstünde oluşan yaranın ardından iyileşme süreci sonrası cilt de izler kalabilir ve istenmeyen görüntüler oluşturabilir.

Kapalı yaralar

Bere, darbe sunucu ufak damarların yırtılması ve doku aralarından sızan kanın pıhtılaşmasıdır. Boyutları büyükten küçüğe ekimoz, purpura ve peteşidir.

Hematom, darbe sonucu doku aralarındansızan kanın, doku boşluğunu tamamen doldurmasına denir.

Ezilme, güçlü bir darbenin vücuda etkisinden kaynaklı doku sıkışması veya edilmesinden meydana gelir.

Kemik kırığı, sert bir darbe sonucu kemiğin bütünlüğünün bozulup işlevini görmemesi durumunda oluşur.

Açık Yaralar

Kopma, vücudumuzdaki bir uzvun çekilerek koparılması sonucu olan yaralardır. Fakat bir nesneyle kesilen yaralar bu kategoriye girmez.

Yanık, vücudun ateş, ısı veya radyoaktif ışınlara maruz kalması sonucu hasar almasıyla oluşan yaralardır.

Kemik kırığı, kemiğin kırılıp içeriden deriyi delerek dışarıya çıkması sonucu oluşan yaralardır.

Kesik, cam, bıçak vb. keskin aletlerle düzgün bir şekilde olan yaralardır.

Sıyrık, derinin üstünün soyulmasıyla oluşan bir yaradır. Genellikle kaba et diye tabir ettiğimiz bölgelere kayıp düşerek oluşabilir.

Yara İzleri Nasıl Geçer?

yara-izi-tedavisi

Yara izleri, cildimizde meydana gelen yanık, kesik ve buna benzer tahribatlar sonucu oluşan görüntülerdir. Bu görüntü hoşunuza gitmemesiyle birlikte ruhsal açıdan da sıkıntıya düşürebilir. Kendinizi oldukça kötü hissedersiniz. Bu izleri doğal yöntemlerle veya doktorunuzun yardımıyla ilaç tedavisiyle geçirebilirsiniz. Fakat bu sonuçlarda işe yaramaz ise son çare lazer operasyonlarıdır. Doğal yollara gelirsek limon tedavisi uygulayabiliriz. Limonun içinde bulunan hidroksit asit ile bazı sonuçlar almanız mümkün. Yara izine sürgünümüzde limon, ölü deriyi atarak yeni ve temiz deri oluşmasını sağlar ve yara izinin rengini soldurarak hafifletebilir. Doğal zeytinyağı da işimizi görecektir ayni şekilde yara izinin üstüne uygulandığında içerisindeki asitler ve vitaminler sayesinde yara izinin iyileşmesini hızlandıracaktır ve derinizi besleyerek sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır. Son olarak gene doğal olmak şartıyla bal tedavisi uygulayabiliriz balda yara izimizin iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

Yüzdeki yara izlerine de bu yöntemlerde uygulanabilir fakat eğer geçmesi zor bir iz ise doktor kontrolünde kimyasal peeling uygulanması daha iyi olur. Peeling de doğal yollar gibi fakat kimyasal yoldan ilaç tedavisiyle ölü deriyi atarak temiz bir yüze kavuşabilirsiniz. Bunların hiç biri fayda etmez ise son çare olarak doktor kontrolü de lazer operasyonudur.

Bir önceki yazımız olan Uyku Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde uyku bozukluğu ve uyuyamamak hakkında bilgiler verilmektedir.


Yara İzleri Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE