Kadına Dair Herşey

Yavşan Otu Yararları İle Mutlaka Kullanmanız Gereken Bir Bitki

Yavşan Otu Yararları İle Mutlaka Kullanmanız Gereken Bir Bitki

Yavşan otunun ülkemizde yaklaşık 20 kadar türü bulunur.Türlerine göre iştah açıcı,kuvvet veren ve ateş düşürme gibi yararları bulunmaktadır.Bebeklerde yavşan otu ise gaz giderici özelliği ile kullanılabilmektedir.Yavşan otu diğer adı ise Pelin’dir.

Yavşan Otu Nedir? Nasıl Kullanılır?

yavşan otu nedir

Yavşan otu şifalı bitkiler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Birçok hastalığa iyi gelen yavşan otu sayesinde kişiler sağlığına hızlı bir şekilde kavuşabilmektedir.

Yavşan otu özellikle bağırsak rahatsızlıklarında kullanılan bir bitkidir. Kaynatılarak kullanılabileceği gibi harici olarak kullanmak da mümkündür.

Yavşan Otu Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Yavşan otunun kullanım alanı oldukça geniştir. Bağırsak rahatsızlıklarını gidermeye yarayan yavşan otu, sarılık rahatsızlığı ve mesane kumlarını dökmek için de sık sık kullanılır.  Hazmı kolaylaştırır ve baş ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

yavşan otu tedavisiMigreni iyileştirici etkisi bulunan yavşan otu idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.  Kanı temizleri kolesterolü düşürür ve baş dönmelerine iyi gelir. Bronşit rahatsızlıklarını ortadan kaldıran yavşan otu astım ve öksürük içinde oldukça faydalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Zihindeki yorgunluğu gidermeye yarayan yavşan otu gaz çıkartıcı ve rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir.

Yavşan Otu Nasıl Kullanılır?

Yavşan otunun kullanımı hem çay olarak hem de harici olarak gerçekleştirilebilmektedir. Yavşan otu çayı hazırlanırken 1 tatlı kaşığı yavşan otu 1 bardak kaynar suyun içerisine atılır. 10 dakika bekletilir. Günde 3-4 bardak yavşan otu çayı tüketmek uygundur.

Günlük olarak düzenli olarak tüketilen yavşan otu çayı sayesinde pek çok hastalıkla baş etmek mümkündür. Yavşan otu harici olarak da kullanılabilmektedir. Deri rahatsızlıklarını giderebilmek için yavşan otu harici olarak kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Kahvenin Faydaları Saymakla Bitmiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yavşan Otu Yararları İle Mutlaka Kullanmanız Gereken Bir Bitki Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ