Kadına Dair Herşey

Yaz Biterken Cilt Bakımı

Yaz Biterken Cilt Bakımı

Sonbaharı geride bırakıp kış aylarına girdiğimiz şu günler yalnızca doğa için değil cildiniz için de bir dönüşüm zamanıdır. Yaz boyunca fazlaca güneşe maruz kalan cildiniz de sizin gibi kış şartlarına hazırlanmalıdır. Peki, yaz biterken cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Bu geçiş döneminde uzmanların tavsiye ettiği cilt bakım önerileri nelerdir?

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Yaz ayları cildiniz uzun süre güneşe maruz kalır. Aynı zamanda deniz, havuz, sahil derken terleme ve kurumalara birlikte maruz kaldığından cilt yorulur, sivilce ve siyah nokta miktarı artar. Hem bu olumsuz etkilerden korunmak hem de muhtemel güneş lekelerini yok etmek için yaz aylarında cildinizi sık sık yaza uygun cilt bakımı yöntemleriyle nemlendirmeniz ve güneş kremi olmadan dışarı çıkmamanız gerekmektedir.

cilt-bakimi-yesil-yuzs

Yaz Sonrası Cildin Durumu ve Cilt Bakımı

Yaz aylarında kalma bronzluk geçip gün ışığı da azalırken ciltte görülen en önemli değişiklik artan cilt lekeleri olacaktır. Bunun için yapmanız gereken cilt tipinize uygun bir peeling maskesi seçip düzenli aralıklarla uygulayarak cildin ölü hücrelerden arınarak tazelenmesini sağlamak olmalıdır. Her sabah ve her akşam düzenli olarak temizlenen ve nemlendirilen cilt hücreleri kendilerini yenilemeye başlar ve yazdan kalma cilt lekeleriniz de zamanla yok olur. Yazın bitimiyle başlayan rüzgârlı ve soğuk havalar karşısında savunmasız kalan ve muhtemelen normalden çok daha fazla kuruyacak olan cildiniz için kurumanın şiddetine göre uygun bir nemlendirici seçmeniz çok önemlidir. Cilde nem kazandırmak için buhar maskesi yapmak da tercih edilecek yöntemler arasındadır. Evde kendi imkânlarınızla yapacağınız buhar maskesinin içine katacağınız ferahlatıcı esanslar cildin ferahlamasına ve nefes almasına da yardımcı olacaktır.

Cilt yenilenmesinde kullanılan kil maskesi yaz aylarında ve yaz aylarından sonraki cilt bakımlarında rahatlıkla kullanılabilir. Ancak hem maske sonrasında hem de normal zamanda cildinizi yıkamak için kullandığınız suyun ılık olması oldukça önemlidir.

cilt-bakimi-zeytin-yagi

Cildinizi nemlendirmeniz konusunda bazı meyveler de içerdikleri yüksek su miktarına bağlı olarak size yardımcı olacaktır. Bunlardan en bilinenleri salatalık ve muzdur. Her ikisini de parçalara bölüp nazikçe yüzünüze sürdükten sonra 15 dk. bekleyip ılık su ile yüzünüzü nemlendirirseniz cildiniz günlük nemini almış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Siyah Saçı Açmak İçin En Kolay Yöntem başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yaz Biterken Cilt Bakımı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ