Kadına Dair Herşey

Yeme Bozuklukları Psikolojik Rahatsızlıklardır

Yeme Bozuklukları Psikolojik Rahatsızlıklardır

Kilo alma korkusu, şişmanlama derdi, sıfır beden, yapılması gereken rejimler derken kadınların ruh sağlığı bozulmaya başladı. Özellikle ergenlik çağında çok daha etkili olan şişmanlama korkusu sonunda psikolojik açıdan ciddi sorunlar doğuran ve giderek metabolizmaya hasar veren yeme bozukluklarının görülme oranı arttı. Psikologlar bu yeme bozukluklarını anoreksia nevroza,  bulumiya nevroza ve son yıllarda çok daha fazla görülmeye başlayan sağlıklı beslenme takıntısı yani ortoreksiya nevroza olarak sınıflıyorlar.

yeme-bozuklugu

Yeme Bozuklukları Kilo Alma Korkusundan Kaynaklanıyor

Şişmanlama korkusu ile yemek yemeyi reddeder hale gelme anoreksiya nevroza hastalığını anlatıyor. 14-15 yaşındaki genç kızlık döneminde başlıyor çünkü bu yıllarda çevredeki sıfır beden manken görüntüleri, dizilerdeki incecik modeller genç kızları çok etkiliyor. Giderek yemek yersem şişmanlarım, çirkin olurum, beğenilmem korkusu bir saplantıya dönüşüyor. Yediği bir lokmalık şeyi kusanlara rastlanıyor. Durum bir zaman sonra aşırı kilo kaybına neden oluyor ve organların işleyişi zarar görmeye başlıyor. Dişlerde çürüme, yemek borusu zedelenmeleri, görme ve bilinç kaybı, kalp hastalıkları beraberinde sökün ediyor ve ölüme kadar giden sonuçlar yaşanıyor. Son günlerde ünlü aktris Angelina Jolie’nin bu hastalığa yakalandığı konuşuluyor.

Başka bir yeme bozukluğu yediklerini sürekli kusarak içinde tutmayan, böylece şişmanlamamaya çalışanların derdi olan bulumiya nevroza. İlk anlatılan gruba göre görünüşleri daha normal olabiliyor ama sürekli kustuklarından yemek boruları tahrip oluyor ve sindirim sistemleri zarar görüyor. Toplumda daha çok yaygın, yüzde birlik bir oranda yaşanıyor. Daha ciddi psikolojik sorun olan anoreksiya nevroza ise şimdilik binde bir oranında.

Modern Toplumun Modern Hastalığı Yeme Bozukluğu

Bu yeme bozukluklarına ek olarak bir de ortoreksiya nevroza var. Modern toplumlardaki sağlıklı beslenme kavramının giderek bir saplantıya dönüşmesi, tamamen bitkisel beslenmeye ağırlık vermek, et ve üt ürünlerini kesmek, böylece vücudun ihtiyacı olan hayvansal proteinlerden uzak kalmak sonuçta çok tehlikeli çoklu organ bozukluklarına yol açıyor.

Bütün bu yeme bozukluklarına ayrıca canı sıkılınca tıkınırcasına yemek yeme durumu da eklenebilir. Özellikle gece saatlerinde yaşanan krizler sonuçta aşırı kiloya yol açıyor ama bu durumda kilo ikinci planda. Çünkü bu durum da ciddi bir psikolojik sorunu işaret ediyor.

Bir önceki yazımız olan Saçlarım Dökülüyor Diyenler İçin Bir Öneri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yeme Bozuklukları Psikolojik Rahatsızlıklardır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ