Kadına Dair Herşey

Evinize Yeni Katılan Bebeğinizi Çok Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak Tüyolar

Evinize Yeni Katılan Bebeğinizi Çok Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak Tüyolar

Evinizin artık yeni bir üyesi var.Konuşamıyor,sürekli ağlıyor.Derdini anlamanız ,anladığınızda çözüm bulmanız biraz zor bir durum haline gelebilir.Ancak endişeye gerek yok.Kimse dünyaya anne-baba olarak gelmiyor.Bu yazımızda evinizin yeni bireyiyle nasıl anlaşabilirsiniz,neler yapabilirsiniz onları anlatacağız.

Bebek nasıl kundaklanır?

Bunun 6 kolay adımı mevcut.Örnekte gördüğünüz gibi bebeğinizi sadece  adımla kundaklayabilirsiniz.

bebek-kundaklama

Bebeğimin acıktığını nasıl anlarım?

Acıkmaya başladığını gösteren birkaç ön uyarı sistemleri mevcut.Önce ufaktan kıpırdanmalar,ağzı açıp kamalar ve sonrasında başı çevirip,gerinmeler bebeğin acıktığını gösteren hareketlerdir.Hareketler artıp da el ağıza doğru götürüldüğünde ise son ikazlar yapılmış olup,yemek gelmezse ağlama başlar.Kontrolsüz hareketlern ardından kızarmaya kadar gidilir.

Bebekler ne ister 10

Bebekler nasıl sakinleşir?

Diyelim ki bebeğiniz ağlama krizine girdi.Sebebini de bilmiyorsunuz.Şunu net bir şekilde anlamanız çok önemli.Bebeklerinizin hisleri en az sizin kadar kuvvetli ve siz panik yapmaya başladığınızda onlar da bunu anlayacaklar ve çok daha fazla ağlayacaklardır.Bu durumda yapmanız gerekenler ise şunlar..

Bebekler ne ister 6

Öncelikle sakin kalmak en önemli konu.Sakinliğinizi koruyup,bebeğinizi kucağınıza alın ve baş kısmı kalp hizanızda olacak şekilde sarın.Şayet bu durumdayken ten teması varsa o daha başarılı bir sonuç verecektir.Bu esnada yumuşak bir ses tonuyla onunla konuşun.Bir elinizle sırtını sıvazlayarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bebeğimi nasıl emzirmeliyim?

Bebekler ne ister 15

Bebeklerin emmesiyle alakalı bilmeniz gereken en önemli husus,bebeklerin ilk emdiği memeden daha fazla süt içtiği ve daha çok çektiği olmalıdır.Bu esnada siz de enerjinizin yüzde 25’lik bir kısmını harcıyor olursunuz.Emzirmek için en ideal süre ise 16 dakika olmalıdır.Bazı anneler göğüs büyüklüklerinden dolayı yeteri kadar süt veremeyeceklerinden korkarlar ancak süt göğüs büyüklüğüyle alakalı bir durum kesinlikle değildir.Anne sütünün sayısız faydası bulunur.Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirirken,annenin de göğüs kanseri,kalp hastalıkları ve kemik erimesi gibi rahatsızlıklara yakalanmasını engeller.

 

Hangi bezi kullanmalıyım?

Piyasada farklı markaların farklı sayılarla sundukları bezler mevcut.Aşağıdaki tabloda bebeğinizin kilo durumuna göre,gün içerisinde kaç adet bez tüketebileceğini ve hangi sayılı bezi tercih edebileceğinizi görebilirsiniz.

Bebek bezi tablosu

 

Bebeğimi araba koltuğuna nasıl oturtmalıyım?

Kemer kullanımı oldukça önemlidir.Bunun haricinde dikkat etmeniz gereken noktalar da mevcut.Çok sık yapılan hatalardan bir tanesi,bebeğin gidiş yönüne doğru oturtulmasıdır.Halbuki tam tersi olarak,bebeğin yüzü arabanın arka kısmına bakmalıdır.

Bebek araba koltuğu

 

Bebekler günde kaç saat uyumalı?

Bu bebeğinizin yaşına ve gün içerisindeki uyku süresi ve adetine göre değişkenlik gösterir.İdeal uyku süresiniaşağıda görebilirsiniz.

Bebek uyku süresi

 

Bebeğim ateşlendi ne yapmam gerekiyor?

İşte o kabus konu.Her anne babanın korktuğu durumdur bu.Ancak burada özellikle bilmeniz gereken konu,bebeğinizin her ateşi olduğunda tehlikeli bir durumun olmadığını bilmenizdir.Örneğin bebeğiniz her günkü gibi hareketliyse ve rutin hayatına devam edebiliyorsa,ateşi için doktora hemen gitmeniz gerekmeyebilir.Ateşinin geçmesini 1 gün süre kadar bekleyin.Bebekler 3 aydan 3 yaşına kadar,38 derece ateşle hastalığa tepki verdiğini gösterir.Yine aşı sonralarında ateşin çıkması normal bir durumdur.Bebeğinizin ateşini düşürmek için uygulayabileceğiniz bazı metodlar vardır.

Bebek atesi

Öncelikle bebeğinizi soyun.Elinizden geldiğince bedenin serin tutulması önemlidir.Ateş durumlarında sıvı tüketimi son derece önemlidir.Su veya meyve suyu ile sıvı tüketmesini sağlayabilirsiniz.Ateşi düşürmek için bebeğinize banyo da yaptırabilirsiniz.Ancak burada önemli olan nokta soğuk suyla yıkamayın.Ilık su idealdir.Ve mutlaka bebeğinizin efor sarf etmesini engelleyin,istirahat ettirin.Doktorunuz tavsiye etmediği müddetçe herhangi bir ateş düşürücü ilaç kullanmayın.

 

Bebeğim ne zaman diş çıkartacak?

Çıkacak olan dişlerin sayısı ve nerede çıkacağı çocuğunuzun yaşına bağlıdır.Aşağıdaki tablodan bunu görebilirsiniz.Örnekte mavi ile boyanmış olan kısımlar,süt dişlerini,beyaz renkliler ise kalıcı dişleri gösterir.

Bebek diş çıkarma

 

Emekleme dönemine dikkat

Bebekler ne ister 1

Bebeğinizin en hareketli olduğu zamanların başlangıcı ve içindeki merak duygusu had safhada.Evinizde güvenlik önlemlerini arttırın.Çekmecelere,dolaplara dadanacak ve açmaya çalışacak.Bunlara bir kilit uydurun.Prizler için mutlaka yapı malzemeleri dükkanlarından kapaklar bulun ve kapatın.Kabloları güzelce saklayın ve mobilyalarınızı sabitleyin.Samlar,fırınlar,sivri köşeler hatta klozetlere kadar evinizi baştan sona kontrol etmeniz gerekiyor.

 

Çocuğunuzun görev ve sorumlulukları

Çocuklara yaşlarına göre sorumluluklar verilmelidir.Her yaşta farklı ruhsal ve fiziksel özelliklere sahip olduklarından onların kişisel gelişimleri ve sorumluluk sahibi olmaları için farklı görevler vermelisiniz.Öncelikle bilmeniz gereken şey,onların hangi yaşta nasıl bir fiziksel duruma sahip olduklarını bilmenizdir.

Bebekler ne ister 13

 

Bu durumda onun yaşına uygun olan sorumlulukları ise bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Çocuk sorumlulukları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzla İletişiminizi Güçlü Tutun başlıklı makalemizde anne bebek, çocuk iletişimi ve çocukla iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.


Evinize Yeni Katılan Bebeğinizi Çok Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak Tüyolar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ