Kadına Dair Herşey

Yeni Doğan Bebek Kaç Saat Uyur?

Yeni Doğan Bebek Kaç Saat Uyur?

Yeni doğan bebeklerin çok uyuması ve sık aralıklarla uykuya dalması hemen hemen herkeste gözlenen bir durumdur. Yeni doğan bebek nerede uyumalı bilmeliyiz. Yeni doğan bebekleri sert yüzeyde yüzleri yukarıya gelecek şekilde uyutmak, bebeği yanında ve aynı yatakta olmayacak şekilde uyumak, oda sıcaklığını 20 ile 25 santigrat derecede tutmak, yastık, peluş oyuncaklar gibi malzemeleri beşiğin dışında tutmak gerekmektedir.

Bebekler Nasıl Uyutulmalı?

Yeni doğan bebekler yüzleri yukarı gelecek şekilde uyuyarak oldukça çok zaman geçirmektedir. Bu nedenle uyanıkken göbekleri üstünde ya da dik olacak şekilde zaman geçirmelerine imkan verilmelidir. Yeni doğan bebek ne kadar uyur sorusuna 16 saat diyebiliriz ve gün boyunca her üç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyduklarını belirtebiliriz.

İdeal Uyku Saatleri Nasıl Olmalı?

Bu şekilde beslenen çocuklar gece boyunca daha uzun süre uyumaktadır. Gün içinde ki kısa uykular bebeklerin gece düzenli uyumasını engellememektedir. Bebekler neden çok uyurlar sorusunun cevabına yeni doğan bebekler günde 16 ile 20 saat arasında uyumaktadır diyebiliriz. 6 haftalık dönem sonunda bu süre 15 16 saate gerilemekte, 4 aylık süreçte ise 9 ile 12 saat uyuyup 2 kısa uyku süresi de geçirmektedir.

Bebeklere Uyku Alışkanlığı Kazandırmak

Yeni doğan sürecinde anne babalara düşen görev ise bebeklerin uyku alışkanlıklarını yerleştirebilmeleri için alıştırmalara başlamaktır. Aksi takdirde bu durum 5. ve 6. aylara kadar sürebilmektedir. Yeni doğan bebekler uykusu geldiğinde gözlerini, kulaklarını çekiştirebilir. Önemli olan bebeklere gece ve gündüzün farkını öğretmek önemlidir. Bebeklerin gece 20:00 ile 20:30 sıralarında uyuması uygun olacaktır.

Gece Uyku Saatinde Neler Yapılmalı?

Öğretmeye 2. haftadan itibaren başlayabilirsiniz. Bebeklerin gece uyku vakti geldiğinde ışıkları kapatmak, oynadığı oyunları yavaşlatmak önemlidir. Gündüz ise bebekle konuşup ilgilenmek gerekmektedir. Yeni doğan bebek günde kaç saat uyur bilmeli ve uyku düzenlerini ayarlamalıyız. Yeni doğmuş beklerin ilk haftada 4 saatten daha çok uyumaları kan şekerlerinin düşme riskini artırır. Yeni doğan bebeğe 6 ve 8. haftadan sonra kendi kendine uyuma şansı verilmelidir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Şeker Yükleme Testi Ne Kadar Önemli? başlıklı makalemizde gebelik, şeker değerleri ve şeker yükleme hakkında bilgiler verilmektedir.


Yeni Doğan Bebek Kaç Saat Uyur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ