Kadına Dair Herşey

Yeni Doğan Bebekler İçin Check-Up Projesi

Yeni Doğan Bebekler İçin Check-Up Projesi

 

 

Yeni doğan bebeklerde ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan genetik hastalıklar artık doğduktan itibaren 24 saat içerisinde tespit edilebiliyor. Bebeklerin dünyaya gözlerini açtıktan sonra herhangi bir genetik hastalık taşıyıp taşımadığı tespit edilebilmektedir.

“Yeni doğan Genetik Check-up Projesi” kapsamında yürütülen uygulama neticesinde sık sık karşılaşılan genetik hastalık sorunlarının önceden tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bebeklerin genetik faktörlere dayalı olarak karşılaştıkları çeşitli hastalıklar check-up uygulaması sayesinde önceden tespit edilebilmektedir.

Bu uygulama neticesinde uzun yıllar boyunca karşılaşılması muhtemel genetik rahatsızlıklar önceden tespit edilerek gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması sağlanmaktadır.

Sağlıklı bebeklerin yetişebilmesi ve sık sık karşılaşılan genetik sorunların ortadan kaldırılabilmesi için check-up projesi oldukça dikkat çeken projelerden biridir.

Bebeklerde Genetik Hastalık Tespiti Nasıl Yapılır?

 

Bebekler doğdukları zaman çeşitli hastalıkları olup olmadığını tespit edebilmek için bebeklerin topuğundan bir kan alınmaktadır. Genetik hastalıklar bebeklerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir veya bebek ölümlerine sebep olabilir.

Bebeklerde meydana gelen zeka ve büyüme geriliğine sebep olabilecek genetik hastalıkları ilk 24 saat içerisinde tespit edilmesi sağlanmaktadır. Herhangi bir riskli durumla karşı karşıya kalınması halinde gerekli tedavilerin yapılması ve teşhisin erken bir dönemde yapılması bebeklerin ilerleyen dönemlerde karşılaşabileceği sorunların önüne geçmektedir.

On genetik hastalığın tespitine olanak sağlayacak olan Check-up Projesi sayesinde bebek sağlığı çok önemli bir hal aldı.

 

Bebeklerde Bulunan Genetik Hastalıklar Önceden Tespit Edilecek

bebek-checkupBebeklerde karşılaşılan genetik hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlıklar bebeklerin ölümü veya ağır hastalıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak check-up projesi kapsamında bebekler doğduktan sonra 24 saatlik bir süre geçmeden bebekte var olan genetik hastalıklar tespit edilerek yapılması gereken tedavi yöntemleri uygulamaya başlanmaktadır.

Bebeklere topuk kanı alınması suretiyle uygulanacak olan check-up projesi sayesinde yıllar sonra genetik hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan sorunlar ortadan kaldırılabilecektir.

Türkiye’de sık sık karşılaşılan genetik rahatsızlıklar nedeniyle yaşanan can kayıpları bu proje kapsamında önlenebilmektedir. Sağlıklı bebekler büyütmek adına genetik tarama yapabilmek çok önemli bir yere sahiptir. Genetik taramalar sağlıklı çocuklar büyütebilmek adına önemli teşhis yöntemlerinden biri haline gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütü Bebek Dişlerine Zarar Verebilir Mi? başlıklı makalemizde anne sütü, bebek dişleri ve süt dişleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yeni Doğan Bebekler İçin Check-Up Projesi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ