Kadına Dair Herşey

Yeni Psikolojik Hastalıklar ve Selfitis

Yeni Psikolojik Hastalıklar ve Selfitis

2014 yılında İngiltere’de parodi bir haber yayınlandı ve çok selfie (özçekim) çektirenlerin selfitis hastası olduğu açıklandı. Ama aradan geçen üç yılda bu terim gerçek oldu. Amerikan Psikiyatri Derneği bu takıntılı durumu bir hastalık olarak tanımlamayı düşünüyor. Artık selfitis nedir diye sorup araştırabilirsiniz. Hatta selfitis davranışı ölçüm testleri bile hazırlanıyor. Şimdilik bu testler en çok Hindistan’da uygulanıyor, çünkü ölümlü selfie kazaları en çok bu ülkede yaşanıyor.

Selfie’de Dereceniz Kaç?

selfie çektirmek psikolojik bozukluk mu

Şimdilik kaydıyla bu testler sınırda olanlar, giderek çoğalanlar ve kronikleşenler olarak gruplanıyor. Bu işi yapmak için sürekli arzu duyuyorsanız, günde en az altı kere çekip sosyal medyada yayınlıyorsanız siz kronik bir hastasınız. Selfie seviye testlerinin sonunda hep sosyal medya paylaşımı var. Bu, durumu deyim yerindeyse daha da “psişik” hale getiriyor. Çünkü selfie çektirip paylaşanlar kendilerinde güven eksikliği olan, sürekli dikkat çekmeyi seven tipler olarak tanımlanıyorlar. Kendini popüler hissetmek, gruptan dışlanmamış olmak, kabul görme isteği, kendini olduğundan daha çekici bulmak gibi itici sebepler sıralanıp gidiyor. Gidilen yerlerde sürekli selfie çekmek, bulunulan konumu, yenilen içileni, yapılan alışverişleri paylaşmak görgüsüzlükten öte teşhirciliğe kadar çıkıyor. Hatta selfiler “evimizin durumu, çocuğumun okulu” gibi konularda olursa tehlikelere davet bile çıkarıyor. Daha hakkında çok konuşulacağa benzeyen bu sorun şimdilik sürekli selfie çektirmek psikolojik bozukluk mu sorusunda kalıyor.

selfitis nedir

Nomofobi Nedir?

Son yıllarda konuşulmaya başlanan ve henüz tanımlanmamış psikolojik rahatsızlıklardan birisi de nomofobi. Nomofobi nedir sorusunun yanıtı sizi şimdiden sıkıntıya sokabilir, çünkü bu cep telefonsuz kalma korkusu. İngilizce’de geçen “no mobile phobia” kelimelerinden türedi. Telefon kullanıcılarının yüzde 53’ü cep telefonu olmayınca kendilerini sinirli hissettiklerini söyleyince ortaya böyle bir fobi çıktı. Psikologlar fobilerin üzerinde her zaman önemle dururlar ve gelişen teknoloji onlara işte böyle yeni bir fobi daha yarattı.

Nomofobi nedir

Bilgisayar Bağımlılığına Ne Dersiniz?

bilgisayar bağımlılığı

Tıpkı sigara gibi bilgisayarlara da fazlasıyla alıştık. Kısa adı WHO olan Dünya Sağlık Örgütü bilgisayar oyunlarına bağlı olmayı 2018 yılı içinde yeniden düzenleyeceği “Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması” çerçevesinde yeni bir akıl sağlığı hastalığı olarak tanımlamaya hazırlanıyor. Şüphesiz her oynayan hasta değil ama çok kişinin bilgisayar bağımlılığı yaşadığı bir gerçek. Ölçümler ise hiç kuşkusuz geçirilen saatler üzerinden yapılacak. Geceler boyu bilgisayar oyunu oynayanlar şimdiden sınıfta kalmışa benziyorlar. Yeni moda psikolojik sorunlar içine benzer biçimde sosyal medya bağımlılığını bile ekleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Tükenmişlik Sendromu Neden Olur? Tükenmişlik Sendromu Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde Tükenmişlik sendromu, tükenmişlik sendromu belirtileri ve Tükenmişlik sendromuna ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yeni Psikolojik Hastalıklar ve Selfitis Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ