Kadına Dair Herşey

Yumurta Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Yumurta Bozulmadan Nasıl Saklanır?

 

Gıdaların saklanması, daha uzun süre dayanıklı olması ve elbette tüketim israfını durdurmak için oldukça önemlidir. Her gıda kendine özgü farklı özelliklere sahiptir ve bozulma süresi de değişmektedir. Bu nedenle kısa ya da uzun vadede saklanırken özellikleri ve dayanıklılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Kısa sürede bozulabilen gıdalarda ömrünü daha da uzatmak için çözüm arayışına girilebilir.

Yumurtanın Bozulma Süresi

Öncelikle yumurta bozulma süresi konusu saklama için önem taşır. Çünkü zaten son kullanma tarihi yaklaşan bir yumurta kısa sürede hemen bayatlayacaktır ve bozuk şekilde tüketildiğinde sağlık sorunlarına eden olabilir. Diğer yandan yumurtalar doğru şekilde muhafaza edilirse uzun süre dayanır ve bozulmadan yenebilir. Ancak genel besin içeriği mantığı bakımından doğal olan ürünlerin bozulma süresi market ürünlerine göre daha kısadır. Market ürünleri, uzun süre rafta kalabilmesi için koruyucu içerirler. Doğal beslenen ve katkısı olman yumurtalar kendi doğal süreçlerinde olduklarından daha kısa sürede bozulabilirler. Son olarak yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için basit bir test yapmak mümkündür: Yumurtaları tuzlu suya batırdığınızda dibe çökerse taze, üstte kalırsa bayat veya bozulmuş demektir.

Yumurta Saklarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yumurtalar rafa yerleştirilirken sivri kısmı aşağı bakacak şekilde deliğe oturtulmalıdır. Bununla beraber saklama derecesi ve süreleri şu şekildedir:

  • Kabuklu yumurtaların depolama sıcaklığı -2 ve 0 derece arası olmalı, bu şekilde en fazla 6 ay bekletilmelidir.
  • Donmuş yumurta depolama sıcaklığı -18 ve daha düşük sıcaklıklardır. Bu şekilde 1 yıldan fazla depolanabilirler.
  • Sadece yumurta sarısının saklama derecesi 2-4 ve depo süresi 6-12 aydır.

Sıkça tüketilen yumurtaların olabildiğince taze olarak market veya pazarlardan alınması, buzdolabına konmadan önce yıkanmadan ve bir kabın içerisinde duracak şekilde muhafaza edilmesi tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Parfüm Lekesini Kıyafetten Nasıl Çıkartırsınız? başlıklı makalemizde parfüm lekesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yumurta Bozulmadan Nasıl Saklanır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ