Kadına Dair Herşey

Yumurta Dondurma Kimler İçin Uygulanabilir?

Yumurta Dondurma Kimler İçin Uygulanabilir?

Tıp tekniklerinin ilerlemesi ile birlikte, yumurta dondurma yöntemi, kadınlara doğurganlık özelliklerini her yaşta kullanabilme hakkı sunmaktadır. Yumurta dondurma yöntemi, kadınların doğurganlık özelliklerinin verimli olduğu çağlarında toplanan yumurtalar ile yapılmaktadır. Eski zamanlardan beri uygulanan bu yöntem, yeni tıp döneminde modern tıp yöntemleri uygulanarak sağlanmaktadır.

Yumurta Dondurma İşlemi

Kadının sağlıklı ve doğurganlık özelliklerinin verimli olduğu çağlarda, tıbbi yöntemler uygulanarak yumurta toplama işlemi yapılır. Toplanan yumurtalar -196 derece soğuklukta dondurulur. Dondurulan bu sağlıklı yumurtalar kullanılacağı döneme kadar aynı kalitede muhafaza edilmektir. Böylece kadınların her yaşta ve istediği zamanda gebe kalmasına yardımcı olan bir yöntem olarak bilinmektedir.

Eski zamanlarda uygulanan yumurta dondurma işleminde yavaş dondurma işlemi uygulanmaktaydı. Bu yöntem, bazen başarısızlıkla sonuçlanabilmekteydi. Modernleşen tıp yöntemleri ile artık camlaşma olarak bilinen hızlı dondurma yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem eski zaman uygulamalarına göre daha başarılı sonuç vermektedir.

Yumurta Dondurma İşlemi İle Gebelik

Yumurta Dondurma Uygulaması

Yumurta dondurma işlemi için birçok kadın başvurmaktadır. Yumurta dondurma işlemi yapılacak olan hastalar, üç farklı grupta ele alınmaktadır. Bunlardan ilk grubu kanser nedeniyle kemoterapi uygulaması gören kadınları oluşturmaktadır. İkinci grupta kariyer yapma nedeniyle evliliği erteleyen ve erken dönemde menopoza girme ihtimali bulunan kadınlar yer almaktadır. Son gruptaki kadınlar ise, dini veya ahlaki sebeple embriyolarını dondurmak istemeyen kadınlar olarak gruplanmaktadır.

Yumurta Dondurma İşleminde Başarı

Yumurtalıklarda yumurta üretimi olduğu sürece, her yaşta kadına yumurta dondurma işlemi uygulanabilmektedir. Tıp alanında meydana gelen gelişmeler ile yumurta dondurma yöntemleri de oldukça gelişmektedir. Camlaştırma yöntemi ile dondurulan yumurtalar çözüldüğünde, yumurta başına oldukça yüksek canlılık oranları görülmektedir. Böylece yumurta dondurma işleminde %90 başarı elde edilebilmektedir.

Yumurta Dondurma İşlemi Uygulaması

Yumurta dondurma işlemi yaptırmak isteyen bayanlar, bununla ilgili tıp merkezlerine başvuruda bulunurlar. Yumurta dondurma işlemi yaptırmak isteyen kadınlara, adetinin başlaması ile birlikte ortalama 10 gün kadar hormon tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Hormon tedavisi uygulamasından sonra elde edilen yumurtalar, laboratuar ortamında camlaştırma işlemi ile dondurulur. Kullanılacağı güne kadar uygun şartlarda saklanmaktadır. Dondurulan yumurtaların sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı olan ve yumurta üretimi bulunan her kadında yumurta dondurma işlemi uygulaması yapılabilmektedir.

Yumurta Dondurma Uygulaması

Yumurta dondurma işlemi ile gebelik başarı tıpkı tüp bebek tedavisi ile gebelik başarısına benzemektedir. Her iki yöntemde de yumurta ve sperm laboratuar ortamında döllenerek kadın rahmine transfer edilmektedir.

Yumurta Dondurma İşlemi İle Gebelik

Çözülen her yumurtada %5 ile %10 arasında canlılık kaybı meydana gelebilmektedir. Bu da yumurta dondurma işleminin en önemli riski olarak bilinmektedir. Yumurta dondurma işlemi uygulaması yapılırken, yüzde yüz canlı elde edilen yumurtalar kullanılmaktadır. Yüzde yüz canlı elde edilen yumurtalar, eşlerden elde edilen sperm hücreleri ile birleştirilir. Elde edilen embriyo laboratuar ortamında büyütülerek daha sonra anne rahmine transfer edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Dış Gebelik İhmale Gelmez başlıklı makalemizde dış gebelik, dış gebelik nedir ve dış gebelik tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yumurta Dondurma Kimler İçin Uygulanabilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ