Kadına Dair Herşey

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavisi Edilir?

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavisi Edilir?

Yumurtalık kistleri kadınların sık sık karşı karşıya kaldığı durumlardan biridir. Yumurtalık kisti belirtileri ortaya çıkmasıyla birlikte kadınların zaman kaybetmeden biran önce doktora başvurmaları gerekmektedir. Yumurtalık kisti çeşitleri farklı olup her birinin tedavisi birbirinden farklıdır.

Yumurtalık kistleri

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalık kisti belirtileri şu şekildedir:

  • En sık görülen yumurtalık kisti belirtilerinden biri regl düzensizliği
  • Karın bölgesinde şişlik meydana gelmesi
  • Karında ve kasıkta ağrı
  • İdrar yolu problemleri
  • Sindirim sisteminde kabızlık gibi problemlerin meydana gelmesi

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık kistinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. İşte yumurtalık kisti çeşitleri;

Çikolata Kistleri

Çikolata kistinin içi tıpkı erimiş çikolataya benzemektedir. Koyu bir kıvamı olan sıvıyla dolu olan çikolata kistleri genel olarak karın içerisindedir. Genel olarak küçük olan çikolata kistleri ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak kesin tedavi için cerrahi yöntem kullanılmaktadır.

Basit Kistler

Yumurtalık kistleri basit kistler olarak gösterilmektedir. Basit kistlerin içi berrak su ile doludur. Tıpkı bir balonu andıran  basit kistler ilaç tedavisine cevap vermezler. Basit kistin boyutu 5 cm üzerinde seyretmektedir.  Basit kistlere operasyon yapılmaktadır. Operasyon yapılmasının temel nedeni ise yumurtalıklara baskı yapılması ve yumurtalıkların zarar görmesidir. Böyle bir durumda yumurtalıklar patlama ve zarar görme ihtimaliyle karşı karşıya kalabilir.

Dermoid Kistler

Dermoid kist teşhisi

Dermoid kistler anne karnındayken yumurtalıklarda ortaya çıkan kalıntılar nedeniyle oluşan kistlerdir. Dermoid kistlerin içi koyu bir yağı andırmaktadır.  Dermoid kist teşhisi genel olarak yumurtalık kanseri ile karıştırılmaktadır. Mutlaka operasyon yapılması gereken dermoid kistler doğuştan ortaya çıkmaktadır.  Dermoid kistler için operasyon yapılırken patolojik inceleme ihmal edilmemeli ve patolojik inceleme sonucuna uygun tedavi yöntemleri araştırılmalıdır.

Kanser Riski Taşıyan Kistler

Kanser Riski Taşıyan Kistler

Kötü huylu hastalıklara neden olabilen bu kistler ultrason yardımıyla tespit edilir. Bu kistlerin sert kısmı sıvı kısmından çok daha fazladır. Bu nedenle kistlerin kötü huylu hastalıklara sebep olma ihtimali çok yüksektir.  Yapılan operasyonun ardından patologlar çıkarılan parçayı değerlendirmekte ve parçanın iyi huylu olduğuna karar vermesi halinde operasyona devam edilmektedir. Ancak çıkarılan parça kötü huylu ise kanser operasyonu gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kanser riski taşıyan kistler kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman doktor kontrolü eşliğinde gerekli önlemler alınmalıdır.

Fibromlar

Fibromlar rahimde meydana gelen miyomlara benzemektedir. Bilardo topunu andıran fibromların için sert ve doludur. Kitle şeklinde beliren fibromların  ultrason yöntemiyle teşhisi mümkündür. Fibromlar kanser ile benzetilmektedir. Bu nedenle mutlaka operasyon gerekmektedir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır

Yumurtalık kistinin büyüklüğü herkeste farklıdır. Yumurtalık kistinin çeşitleri farklı olup her yumurtalık kistinin belirtileri birbirinden farlılık göstermektedir.  Yumurtalık kistlerinin patlama ve kanama ihtimali her zaman vardır. Çoğu zaman ağrı gibi oluşumlara neden olan yumurtalık kistleri genel olarak iyi huyludur. Ancak yumurtalık kistlerinin mutlaka doktor kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir.  Her kistin iyi huylu çıkması söz konusu değildir. Bazı kistler kötü huylu yani kanserli çıkabilir. Kistlerin iyi veya kötü huylu olup olmadığını tespit edebilmek için hormonsaltestler yapılmakta ve ultrason yöntemi kullanılmaktadır. Yumurtalık kistinin durumu doktor aracılığıyla tespit edildikten sonra ilaç tedavisi veya ameliyat yapılabilir. Yumurtalık kisti ihmal edilmemelidir. Yumurtalık kistleri her ne kadar genel olarak iyi huylu olma özelliğine sahip olsa da her ihtimal düşünülmelidir. Yumurtalık kistinin kötü huylu çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle yumurtalık kistinin belirtileri ortaya çıktığında zaman kaybetmeden hemen doktora gidilmeli ve yumurtalık kistinin tedavisine zaman kaybetmeden başlanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ses Kısıklığı ve Tedavisi başlıklı makalemizde Evde ses kısıklığı tedavisi, Ses kısıklığı sebepleri ve Ses kısıklığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavisi Edilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ