Kadına Dair Herşey

Yumurtalık Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yumurtalık Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Kadın hastalıklarından yumurtalık kistleri kadınların en çok rastladığı hastalıklardandır. Tıp literatürüne over kist olarak geçen yumurtalık kistleri içi su dolu kesecikler olup yumurtalı duvarından ayrılan baloncuklardır. En az beş çeşit yumurtalık kisti vardır. Bunlar sıralanacak olursa; basit fonksiyonel kistler, çikolata kistleri, dermoid kistler, diğer iyi huylu kistler ve yumurtalı kanseri ve borderline.

Yumurtalı Kistleri

yumurtalık-kistiYumurtalık kistlerinden basit fonksiyonel, çikolata, dermoid ve iyi huylu kistlerin herhangi bir kötü etkisi yoktur. Ama yine de doktora gidip aldırmakta fayda vardır. Çünkü zamanla kötü huylu bir tümöre dönüşmeyeceğinin garantisi yoktur. En sonuncu kanser tümörü görülen hastaların mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına görünmesi ve tedaviye en kısa sürede başlaması gerekir.

Çikolata Kisti

Yumurtaalık kistlerinden çikolata kronik, yani sürekli tekrarlayan bir hastalığın sonucu olarak vücutta ortaya çıkan kanlı kistlerdir. Genellikle sürekli bir rahatsızlık sonucu oluştuğundan tekrarlama olasılığı yüksek bir kisttir. Ama hormon tedavisi ile geçebilir. Belirtileri şiddetli kasık ağrıları ve ağrılı cinsel ilişkidir.

Dermoid kistler

Dermoid kistler her yaşta kadında görülme olasılığı yüksektir ama genellikte 20 ve 30’ lu yaş kadın gruplarında görülmektedir. İçlerinde saç teli, kemik ve diş olabilir. Tedavisi daha çok ameliyattır ve tekrarlama olasılığı düşük bir kist türüdür. Ayrıca iyi huylu bit kist olduğundan korkulacak bir eksen söz konusu değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Spiral Nedir Ve Nasıl Takılır? başlıklı makalemizde doğum kontrol ve spiral hakkında bilgiler verilmektedir.


Yumurtalık Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE