Kadına Dair Herşey

Yumurtlama Dönemi Hesaplamayı Doğru Yapın

Yumurtlama Dönemi Hesaplamayı Doğru Yapın

Yumurtlama (OVULASYON ) kadınlarda yumurtalıklarda yumurta atılma işlemidir. Yumurtlama dönemi ise bu atılmanın gerçekleşme olasılığının en yüksek olduğu zaman dilimidir. Yumurtlama dönemi hesaplama işlemi ile kişilerin gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu günler belirlenebilmektedir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Oldukça basit bir yöntem ile belirlenen yumurtlama (OVULASYON) dönemi ile çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin şansı arttırılmaktadır. Yumurtlama dönemi genellikle adet döneminin ortası olan 11-16. Günlerde gerçekleşir. Hamilelik için en uygun zamanın hesaplanması için kullanılan yumurtlama (OVULASYON) döneminin belirlenmesi gerekmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin gebelik için şanslarının en yüksek olduğu zaman yumurtlama dönemi ile saptanabilmektedir. Belirlenen tarihlerde yaşanan cinsel ilişki ile kişinin gebe kalma olasılığı arttırılmaktadır.

yumurtlama-donemi-hesaplama

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Genellikle yumurtlama (OVULASYON ) dönemi adet kanaması başlamadan 14 gün önce ki döneme denk gelmektedir. Genel olarak bayanlar 28 günde bir adet görmektedir. Bu nedenle en son adet kanamasında geriye sayılacak 14 gün kişinin yumurtlama (OVULASYON ) dönemini göstermektedir. Bu tarihlerde yaşanan cinsel ilişki hamile kalma olasılığı arttırmaktadır. Yumurtlama dönemi gebe kalma şansını diğer günlere kıyasla arttırmaktadır. Yumurtlama tarihini hesaplayarak doğurgan olunan günler, tahmini yumurtlama (OVULASYON)tarihi ve gerçekleşen gebelikte bebeğin tahmini doğum tarihi belirlenmektedir. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte ülke ortalamasına göre hesaplanmaktadır. Her bayanın adet düzeni farklı olduğundan kişilerin kendi bilgileri ile hesaplamaları gerekmektedir. Örneğin 28 günde bir adet olan kişi ile 35 günde bir adet olan kişinin yumurtlama dönemi elbette birbirinden farklılık gösterecektir. Kişi en son adet olduğu tarihten 14 gün çıkarması ile elde ettiği tarih yumurtlama (OVULASYON) dönemini göstermektedir. Yumurtlama dönemi hesaplama her kişinin kolaylıkla yapabileceği bir uygulamadır.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

  • Vajinal akıntınız bir artış gösteriyorsa
  • Vücut ısınızda artışlar meydana geliyorsa
  • Kasıklarınızda ağrı hissediyorsanız
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Karnınızda aşırı şişkinlik hissi

Gibi şeyler yumurtlama dönemi belirtileridir. Bu belirtilere sahip bir bireyseniz yumurtlama dönemine girmiş sayılırsınız.

Bir önceki yazımız olan Sevimli Bebek Yelek Modelleri başlıklı makalemizde bebek yelek örgü modelleri, sevimli bebek yelek modelleri ve yelek örgü modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yumurtlama Dönemi Hesaplamayı Doğru Yapın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ