Kadına Dair Herşey

Zatürre Nasıl Bulaşır?

Zatürre Nasıl Bulaşır?

Yüksek ateş, öksürükle birlikte balgamla ortaya çıkan bir hastalıktır zatürre.  Eğer ilerlemeden önüne geçilmez ve kana bakteriler karışırsa ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle çok yaygın olan bu hastalık aslında çok tehlikelidir. Özellikle yaşlılar ve çocukların bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için onlar için zatürre hastalığı daha tehlikelidir. Zatürre hastasının ateşi 39-40’lara kadar çıkabilmektedir. Halsizlik ve yorgunluk hissedebilmektedir.

Zatürrenin Belirtileri

  • Şiddetli bir şekilde ortaya çıkan baş ağrısı ve bunula birlikte baş dönmesi.
  • Boğaz ve kas ağrısı
  • Nefes alıp vermede zorluk yaşama
  • Çok su içme ihtiyacı duyma
  • Dudak ve çevresinde çeşitli uçuk tarzı yaralar çıkması
  • Hastalığın ileri safhalarında komaya girilmesi görülebilir.

Bu belirtilerden herhangi birini aşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Erken teşhis şansınız varsa bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü erken teşhis hayatınızı kurtaran en büyük etkendir.

Zatürre nasıl bulaşır?

Zatürre hastalığı bulaşıcıdır. Ancak genellikle çocuklar arasında daha yaygındır. Özellikle kapalı ortamlarda havasız ortamlarda okullar, kreşler, yurtlar ve askeriye gibi toplu halde yaşanan yerlerde bu hastalık üst solunum yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalıktan toplu yerlerde daha çok korunmaya çalışırsınız.

Bu hastalıktan korunmak ve korumak için aşı yaptırılabilir. Özelikle bebekler ve yaşlıları bağışıklık sisteminin daha zayıf olması nedeniyle bu aşıyı olmaları gerekebilir. Hatta kalp ve diyabet hastalığına sahip olan yaşlıların özellikle bu aşıyı yaptırmaya özen göstermesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Evde Hijyen Kuralları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Zatürre Nasıl Bulaşır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ