Kadına Dair Herşey

Zeytinyağı İle Sabun Yapımı

Zeytinyağı İle Sabun Yapımı

 Son zamanlarda özellikle sosyal medyada sıkça rast gelmişsinizdir.Artık dekorasyondan,sağlığa her alanda insanların kendilerinin yapabileceği uygulamalar mevcut.İşte o uygulamalardan bir tanesi de sabun yapmak.

 sabun-yapmak

Evde her şeyi kendiniz mi yapmak istiyorsunuz? Her şeyiniz organik olsun, hiçbir katkı maddesi olmasın istiyorsanız, evinizde kendi sabununuzu kendinizyapmaya başlayabilirsiniz! Hepinizin bildiği gibi temizliğin vazgeçilmezi olan kesinlikle sabunlardır. Kokularıyla içimizi ferahlatıyor ve ortama ferahlık hissi veriyor. Günümüzde daha da çeşitlenen bu sabunlar daha da renklendi ve değişti. Kullanma amacı hijyen olan sabunlarda artık kimyasallar daha da artmaya ve de sağlıklı olmasından çok görüntüye önem verilmeye başlandı. Satın alınan sabunların içinde hayvansal yağların bulunması sağlıksız olduğu gibi etik de değildir. Bu durumda kendi sağlığımız için katkısız maddeler kullanıp evde kendi sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz. Peki sabun nasıl yapılır? Gerçekten çok kolay olmasıyla birlikte üstelik pratik ve keyif verici. Şimdi yapımına geçelim.

Zeytinyağı ile Sabun Nasıl Yapılır?

Malzemeleri: 6 litre zeytinyağı, 6 litre su, 1 kg.kostik(bildiğimiz gibi klasik lavabo aç) ve metal olmayan bir kap

Uygulaması:

 (Soğuk su sabunu)1 kilo kostik, 6 litre suyun içinde tamamen eritildikten sonra 6 litre zeytinyağının üzerine damla damla akıtılır. Daha sonrasında karışım, tahta kaşıkla sürekli olarak karıştırılmaya devam eder. Oluşan sabun, soğumaya bırakılır. Sonrasında bıçak yardımıyla kesilerek kalıplanır.

Peki sıcak sabun nasıl yapılır? Onu da kısaca anlatalım.(Sıcak su sabunu)Sıcak-soğuk sabun yapımı arasındaki tek fark; yukarıda yaptığınız işlemi bu defa kaynatarak tekrarlamaktır. Bu defa su altta kalır ve sabun üstte toplanır. Yapılansabunu, düz bir zemine döküldükten sonra katılaşınca bıçak yardımıyla kesilerek kalıplanır. Ve kullanılmaya başlanır. İşte zeytinyağı ile sabun yapımı bu kadar kolay. Siz de denemek isterseniz bu adımları uygulayarak sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz. Hem daha sağlıklı hem de kolaydır. Ayrıca cilt sağlığı için bitkisel yağların daha sağlıklı ve yararlı olduğunu hatırlatmak da yarar var. Bu sebeple, bitkisel sabunlar herkes için en sağlıklı olanıdır. Ve en sağlıklı yağların içinde de zeytinyağı bulunuyor. Artık evde içinde katkı maddesi ve hayvansal yağlariçeren sabunlar olmadan nasıl zeytinyağı ile sabun yapılır öğrenmiş olduk. Bunu yaparak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kadınların Hayatını Kolaylaştıracak İpuçları başlıklı makalemizde pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Zeytinyağı İle Sabun Yapımı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ